Sağlıklı Bebek İçin Nasıl Beslenmelisiniz?

Sağlıklı Bebek İçin Beslenme; Bebeğin tek besin kaynağı vardır; SİZ! Bu nedenle özellikle gebelikte beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Dengeli ve çeşitli beslenmek hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça önemlidir. Bunu özel olarak programlamanız ya da iki kişi için beslenmeniz gerekmez. Yapacağınız tek şey doğal taze ve bol çeşitli besinleri almaktır.

Gebe kaldığınızı anladığınızda ya da gebeliğe karar verdiğinizde bunlardan hangilerini düzenli olarak yediğinizi yiyip içtikleriniz arasında bebeğe zarar verecek bir şey olup olmadığınız araştırın. Gebelik döneminde sebze ve meyve daha fazla yenmeli, şekerli, tuzlu ve işlenmiş besinler azaltılmalıdır.

Almanız Gereken Temel Besinler Nelerdir?

hamilelikte beslenme

KALSİYUM:

Gebeliğinizin 8. haftasında bebeğinizin oluşmaya başlayan kemik ve dişleri için kalsiyumu yeteri kadar almanızda fayda var. Gebelik döneminde almanız gereken kalsiyum miktarı normalde ihtiyacınız olan kalsiyumun iki katıdır. Kalsiyum açısından zengin besinler arasında; peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur. Ancak süt ürünlerinin yağ açısından da zengin olduğunu unutmayın!

PROTEİN:

Gebelik döneminde vücudun ihtiyacı olan proteinin de her geçen gün fazlasına ihtiyacınız olacaktır.  Bue nedenle protein alımına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Kuru baklagiller, et, balık ve sütten yapılan besinler protein açısından zengindir ve sizin ihtiyacınızı karşılayacaklardır. Ancak özellikle etin yağsız kısımları tercih edilmelidir.

C VİTAMİNİ:

C vitamini özellikle plasenta için yararlıdır. Vücudunuzun direncini artırarak hastalıklara karşı direncinizin artmasını sağlar. C vitamini taze sebze ve meyvelerde mevcuttur. Vücudunuz da depolanmayan c vitaminini günlük belli bir miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Uzun süre saklanan ve pişirilen besinlerde ki c vitamini kaybolur; bu nedenle derin dondurucularda bekletilen besinler gebelik döneminde tüketilmemelidir. Sebzeleri ise özellikle çiğ yemeye dikkat edin veya az haşlayın.

LİF:

Vücudunuzun lif ihtiyacını, beslenmenizin büyük bir bölümünü lifli gıdalar ile yapmanız sağlığınız için büyük önem taşımaktadır. Özellikle gebelikte sık görülen kabızlığa engel olmak için lifli besinler düzenli olarak günlük tüketilmelidir. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Kepekli besinler de lif içermektedir fazla tüketilmemesi şartı ile yenilebilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git