Yemekten Sonra Yapılmaması Gereken 5 Alışkanlık (Gerçekten çok tehlikeli)

Pek çok insan özellikle akşam yemeğinden sonra ya uyuklar, ya da tv başına uzanıp keyif yapar. Toplum olarak o kadar yatmaya alışmışız ki, bunun için deyimler dahi mevcuttur. ”Yemekten sonra ya kırk adım atacaksın, ya da yan gelip yatacaksın.” İşte bizi bitiren bu deyimin ikinci kısmı kuşkusuz.

Yoğun ve yorucu bir günün ardından dinlemek hepimizin hakkı, ancak akşam yemeğini kontrolsüz hatta tıka basa yerseniz böyle bir lüksünüz olmamalı. En azından sağlığınız için…

Sofraya oturmadan 10 dakika önce ağzınıza bir şeyler atarsanız, yada bir bardak su bile içmeniz iştahınızı bastıracaktır. Dolayısıyla yemeğe yüklenmezseniz tıka basa doymazsınız, o zaman da yatma ihtiyacı oluşmaz.

Şimdi gelelim yemekten sonra yapılmaması gereken 5 alışkanlığa :

1 Sigara

Sigara sağlığın birinci düşmanıdır, ancak yemeklerden hemen sonra yakılan sigaranın da verdiği hazzı bir de içene sormak lazım. Ancak ille de içecekseniz yemekten birkaç saat sonra sigara kullanmalısınız, bunun nedeni sigaranın sindirim için gerekli oksijen fazlalığına bağlanabilen nikotin içermesi. Vücudun her zamankinden daha fazla kanserojen emmesine izin verirler. Bir yemekten hemen sonra sigaranın aynı anda 10 sigaraya eşit olduğunu iddia eden bazı çalışmalar var.

2 Meyve Tüketimi

Toplum olarak en büyük hatalarımızdan biri de yemekten sonra meyveye yüklenmek, Zaten ağır yağlı ve bol ekmek eşliğinde mideyi zorladıktan sonra bir de meyve ile kapanış yapmak çok tehlikeli. Esasen meyve dediğin boş mideyle orantılı tüketilecek bir besindir. Yemekten sonra meyve yemek sadece hazımsızlık, mide ekşimesi ve burping neden olacaktır.

3 Uyku

Yemekten sonra uyumak felç inme olasılığını çok yükseltiyor, dolayısı ile yemekten en az 3 saat sonra uyumaya özen gösterin.

4 Duş

Yemekten hemen sonra alınan duşun sağlığa en olumsuz etkisi, bacaklardaki ve ellerdeki kan akışını artırabilir, böylece midede kan akışını düşürebilir. Bu mide ağrısına neden olur ve sindirim sisteminizi zayıflatır.

5 Çay İçmek

Akşam yemeğinden hemen sonra çay içmeyin! Çay demir emilimine müdahale edebilir çünkü çay, yiyeceklerimizde demir ve protein ile bağlanabilen tanik asit içerir. Araştırmalar bunun, demirin emiliminde % 87 azalmayla sonuçlandığını iddia ediyor. Demir eksikliği anemiye, aynı zamanda kötü iştah, soluk cilt, göğüs ağrısı, soğuk ayaklar ve eller, baş dönmesi, güçsüzlük ve aşırı yorulmaya neden olabilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git