Bu Belirtiler Kadınlarda İnme (Felç) Habercisi Şimdiden Önlem Alırsanız Tedavisi Çok Kolay Olabiliyor

İnme sadece erkekler için geçerli değil ve  erkeklere oranla 55 binden fazla kadının inmeden öldüğünü rapor ediliyor, bu nedenle kadınlar için üçüncü ölüm nedenini oluşturuyor.

Kadınlara kıyasla erkeklerin daha fazla alkol tüketmesi, sigara kullanmasıve sağlıksız yaşam tarzları olmasına rağmen maalesef kadınlar inmeye yani felce daha yatkındır.

Kadınlarda artan inme oranının kesin nedeni nedir? Bu yüksek risk tamamen açıklanamamakla birlikte, kısmen kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı gerçeğine ve yaşla birlikte inme mortalitesi artmasına bağlı.

Bununla birlikte, kendinize yardımcı olabilmek için inmenin sebeplerini ve belirtilerini anlamanız gerekir.

Beyne ulaşan damarlardan birinin tıkanması sonucu beyne oksijen gitmediği zaman inme meydana gelir. Bu nedenle, kan ve beyindeki oksijen eksikliği beyin hücrelerinin ölümüne yol açar.

Nedene bağlı olarak darbeler birkaç tür olabilir, yani iskemik inme bir pıhtı içerirken, hemorajik inme bir kan damarının rüptürünü ve geçici bir iskemik atak ya da küçük bir vuruş – içerir.

Küçük pıhtılar genellikle kendiliğinden temizlenir, ancak bunlar daha ciddi bir durumun geleceğini öngören bir alarmdır. Yok sayarsanız, yaşam ya da ölüm arasında ince bir çizgide kalabilirsiniz. Böyle bir durumda tıbbi yardım almayı unutmayın.

Birçok kadın, mini inme yaşıyor ancak bunun farkında değillerdir, bu nedenle, uzun vadeli etkileri önlemenize yardımcı olabilecek belirtileri öğrenmek önemlidir.

Bu işaretlerin hepsinin son derece ciddi olduğunu ve gözardı edilmemesi gerektiğini unutmayın; bunun yerine anında 112’yi aramanız gerekir.

İnme Belirtileri:

Her iki cinsiyette inme için tipik risk faktörleri şunlardır:

  • Kalp-damar hastalığı
  • Yüksek kolestorol
  • Yüksek tansiyon
  • Fazla vücut ağırlığı
  • Fiziksel hareketsizlik
  • Uyuşturucu kullanımı ve sigara kullanımı
  • Diyabet

Bununla birlikte, kadınlar söz konusu olduğunda, inme riskini artıran bazı risk faktörleri de vardır:

Bu faktörler kadınlarda inme riskini arttırmakta ve bazıları erkekler için geçerli değildir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git