Doğum Kontrol Hapı Kullanıyorum, Ama…

Soru: 35 yaşındayım ve sürekli olarak doğum kontrol hapı kullanıyorum. Ay içinde kutunun henüz yarısına gelmişken siyaha yakın koyu renkte kanama oluyor. Endişelerim umarım yersizdir, ama ne yapacağımı da bilemiyorum. Beni nasıl yönlendirirsiniz?

Cevap: Doğum kontrol hapı kullanırken adet ortasında hafif leke tarzında kanamalar olabilir; ama devamlı olarak aynı durumun tekrar etmesi çok sık görülen bir şey değildir. Bence muayene olmanız şart. Gerekirse ilacınız da değiştirileblir. Ya da ilaca brkaç ay ara verip durum yeniden değerlendirilebilir.
Şu Sayfalarımıza da bakarsanız daha da aydınlanacaksınız:
PLANLI BEBEK NASIL YAPILIR?
– Doğum Kontrol Haplarını Ne Zaman Bırakmalıyım?
– Ertesi Günü Hapı Yüzünden Adet Düzenim Bozulmuş mudur?
Doğum Kontrol İlaçları Şişmanlatır mı?

PAYLAŞ
Doğum Kontrol Hapı Kullanıyorum, Ama… Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. dogrucan dedi ki:

  merhaba, ben 2 bucuk senedır dogum kontrol hapı kullanıyorum, bu ay ılacıma baslayalı 11 gun oldu fakat 2 gundur ara ara leke gelıryor bu normalmidir

 2. saadet dedi ki:

  Merhabalar…ben 28 yaşındayım. Yaklasik bur senedir doğum kontrol hapı kullanıyorum.adetim her ay duzenli.fakat bu ay hapimin 10 . gününde tekrar adet gorme suresi kadar cok koyu renkte kanamam oldu.2 gun temiz kaldim ve simdi yine ayni sekilde kanamam var.cok endiseleniyorum.lutfen bana yardimci olun?

 3. sibel akçaycı dedi ki:

  merhaba.çocuk için doktora gitmiştim bende ufak kist başlangıcı oldu doktor bana doğum kontrol habbı verdi,bu hapları kullanırsam kilo alacağımı söylüyolar napmalıyım şimdiden tşkler.

 4. seda dedi ki:

  merhaba ben seda doğum kontrol hapı 1 yıl kullandım ve temmuzdan beri bıraktım ne kadara kadar korur ve bebek çok istiyoruz hangi zamanlardaha uygundur
  teşekkür ederim

Sayfa başına git