Meme Kanseriyseniz Soyadan Uzak Durun.

Prof. Dr. ERKAN TOPUZ Kanserle ilgili sorularınızı cevaplıyor.
Meme kanseriyseniz soyadan uzak durun. Soya ürünleri kötü kolesterolü düşürüyor, meme ve prostat kanseri riskini azaltıyor, kemikleri güçlendiriyor, menopozda görülen ateş basmalarını dindiriyor. Ancak meme kanseri hastaları ve böbrek taşı olanların bu besinden uzak durmalarında yarar var!

SORU: Annem akciğer kanseri. Ameliyat olmalı mı?

Annem 55 yaşında. 15 ay önce sağ akciğerinde 2 santimlik kitle olduğu için ameliyata alındı.3 ayda bir çekilen akciğer filmleri temiz çıkıyordu. Ancak l hafta önce çekilen akciğer tomografisinde tümörde nüks tespit edildi. Doktorumuz “ya ameliyat yapılacak ya da kemoterapi uygulanacak” dedi. Ameliyat annemin yaşama şansını azaltır mı? Kemoterapi daha iyi bir seçenek mi? Bize ne önerirsiniz? ESRA ÖZDEMİR

CEVAP: Patoloji raporunu yazmamışsınız ama anneniz büyük ihtimalle küçük hücreli dışı akciğer kanseri.  Ameliyat edildiğine göre tümör erken evrede yakalanmış. Şu anda annenizin diğer organlarında metastaz olup olmadığı araştırılmalı. Bu amaçla PET yapılmalı ve kan tablosu gözden geçirilmeli. Uzak metastaz yoksa ve tümör göğüs duvarına atlamamışsa tekrar ameliyat denenebilir. Ama annenizin filmlerini görmediğim için kesin bir şey söylemek zor. Ameliyattan önce annenize mutlaka mediaskopi (göğüs boşluğunu değerlendiren tetkik) yapılmalı. Çünkü PET göğüs boşluğunu tam göstermeyebilir. Tümör göğüs duvarına atlamışsa ve büyükse ameliyat yapılmaz. Hastaya kemoterapi başlanır. Annenizin bu dönemde genel durumunu güçlü tutması gerekir.

 

memekanseri44Annenize önerilerim şunlar:
-Kilo kaybetmemek için her gün 1 bıldırcın yumurtası yiyin.

-Haftada 2-3 kez balık, 1 kez kırmızı et, 2 kez de kuru baklagil (mercimek,kuru fasulye, nohut vb) tüketin.

-Her gün yarım kilo yoğurt yiyin. Semizotu, ıspanak, pazı gibi yeşil sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.  Çünkü bunlar kan tablonuzu toparlayacaktır.

-Kilo kaybına mani olmak için taze sıkılmış meyve suları için. Her gün 3-4 çorba kaşığı kabuklarıyla birlikte katı meyve sıkacağından geçirilmiş portakal ya da mandalina tüketin.

-Kemoterapi görürseniz günde 3 defa birer tane astragalus bitkisi hap kullanabilirsiniz. Bu destek, Ciplatin adlı kemoterapi ilacının etkisini artırıyor. Ayrıca küçük hücreli dışı akciğer kanserinde fayda sağlıyor.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git