Alkol Meme Kanseri Riskini Artırıyor

Türü ne olursa olsun alkol, meme kanseri riskini artırıyor. Günlük alkol tüketimi 1 ya da 2 kadeh olan kadınların meme kanserine yakalanma riski yüzde 10, günde 3 kadehten fazla içenlerin ise riski yüzde 30’dan fazla.

Bu gerçekten de çok önemli bir oran. Yine 2007’de yayınlanan bir Avrupa çalışması da alkolün riski artırdığını açıkça gözler önüne seriyor. Bu araştırmayla Norveç, îsveç, Danimarka, ingiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve Yunanistan’da yasayan 274 bin kadın yaklaşık 6 yıl takip edilmiş. 4 bin 285 kadın meme kanserine yakalanmış. Alkol tüketiminin meme kanserinde önemli rol oynadığı gösterilmiş.

kanser1
Yunanlı kadınlarda meme kanseri riski biraz daha düşük bulunmuş. Bunun da nedeni beslenme alışkanlıkları ve daha az alkol tüketimine bağlanmış. Meme kanserine en sık Danimarkalı kadınlarda rastlanmış. Bu da daha fazla alkol tüketimiyle açıklanmış. 2008’in nisan ayında Amerika’nın Kaliforniya eyaletine bağlı San Diego şehrinde sunulan bir çalışma da oldukça ilginç.

Bu araştırmada 184 bin hasta 7 yıl boyunca takip edilmiş. Özellikle östrojen ve progesteron reseptörleri pozitif olan meme kanserli kadınların geçmişinde aşırı alkol tüketiminin olduğu görülmüş. Alkolün kanseri artırdığına dair binlerce araştırma var, ben sadece son 3 çalışmayı size aktardım. Alkol, vücuttaki östrojen hormonu miktarını artırarak kansere zemin hazırlıyor. Yine vücutta yağlanmaya sebep oluyor, yağ da östrojene daha hızlı dönüşüyor. Ayrıca alkolün yapısında bulunan ‘acetaldhyde’ denen bir madde hücrenin yapısını değiştirerek, DNA sentezini bozarak, DNA’nın tamir edilmesini önleyerek tümör gelişimini hızlandırıyor. Bu nedenle alkolden uzak durmakta yarar var.

Bu arada ingiltere’deki Oxford Üniversitesi’nin l milyon 300 bin ingiliz orta yaşlı kadında 7 yü yürüttüğü bir araştırma, alkolün kadınlarda meme, kalınbağırsak ve karaciğer kanserine yakalanma riskini artırdığını gösterdi. Ulusal Kanser Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, kullanılan.alkol tipi kanser riskinde fark yaratmıyor. Şarap, bira ve likör eşit derecede risk taşıyor.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git