Spirallerin 5 Yılda Bir Değiştirilmesi İyi Olur

Kadınları gebelikten koruyan spiralin rahimde kalma süresi değişir; Ancak yine de 5 yılda bir değiştirilmesi sağlılıklı olur. Uzun süre kalan spiral nedeniyle kokulu akıntı, ara kanama görülürse de bir an önce tedaviye başlanmalı.

Soru: 8 yıldır spiralim var. Acaba kaç yılda bir değişmesi gerekiyor. Bir de spiral kokulu akıntıya neden olur mu?

Cevap: Spiral uzun süre kalırsa akıntı ve özellikle kokulu akıntı hatta düzensiz ara kanamalar ortaya çıkarsa, bence spirali çıkarıp şikayetlerin geçip geçmediği kontrol edilmeli. Gerekirse tedavi verilmeli. Kanama anomalileri devam ederse gereken vakalarda rahim içinden parça da alınmalı. Bunları doktorunuz size anlatacak ve gereken tedaviyi yapacaktır. Yeter ki siz kontrollerinizi aksatmayın.

PAYLAŞ
Spirallerin 5 Yılda Bir Değiştirilmesi İyi Olur Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. yilda begler dedi ki:

    ben 21 yasindayim 5 yildir evliyim bir oglum var dogumdan sonra dogrudan spiral attim 3 yil sonra agrilarim olmaya basladi doktora gittim sag ve sol yumurtalarimda kistler olustugunu soyledi sag tarafidaki kist patliyor sol tarafidaki kist patlamiyor 72me 39ve46mm buyuklugunde oluyor CA 125 34,5 cikti 8 defa bu analizi yaptim 39 cikti 94,5 cikti 14,33 cikti spirali 5 yil sonra cektigimde bidaha analizi hastanede yaptirdim ve sonuc olarak ca 125 21,3 olarak cikti ve cok iyi dediler kistlerin oldugundan dolayi boyle buyuk oranda analizlerin cikar dediler bence bu kistler spiralden olabilir mi? ve cok agrilarim oluyor ve her 3 ay yada her 6 ay yine kistlerim oluyor ne yapmaliyim? ilac falan icmemi tavsiye etmediler bunlar kendiliginden patlar dediler ama sol tarafinda ceviz kadardir buyuyor sonrada yine ceviz kadar oluyor baska bir doktora gitti dediki ameliyat gerekiyor ve bir yumurtani almak zorundayiz ben ameliyata girmedim dogrudan baska bir doktora gittim ve spiralimi cekti agrilarim durdu ama yinede kistleri halen oluyor spirali cektikten sonra 3ay sonra hamile kalki dogumda bebekle birlikte kistlerde disari cikar fakat ben 7 aydir hamile kalmayi dusunmuyordum ve hala da istemiyorum sizce dogrumu yapiyorum doktorumu dinlemelimiyim?hamile kalmalimiyim?gercekten kistlerim disari cikarmi?

Sayfa başına git