GEBELİKTE GUATR RAHATSIZLIĞI

Guatr hastalığı  bayanların çoğunu olumsuz yönde  etkileyen birhastalıktır.  Tiroid bezi boynumuzun  gırtlak önünde bulunan ,  bir iç salgı bezidir. Salgıladığı tiroid hormonları bütün metabolizmayı etkiler. Tiroid bezinin çalışmasını beyinin alt kısmında gözlerimizin arkasında bulunan hipofiz bezinden salgılanan TSH’ce kontrol edilir. İyot tiroid bezi çalışması için çok önemli bir maddedir, rejimle gerektiğince tüketilmediğinde maalesef tiroid hormonlarının salgılanması da düzenli olmayacaktır. Çokça görülen İyot eksikliğinde tiroid bezi sorunları meydana gelir.

gebelikte guatr hastalığıTiroid bezi hastalıkları bayanlarda erkeklere göre belirgin biçimde daha çok görülür.Bu sebeple doğurganlık dönemimdeki pek çok kadının tiroid bezi sorunlarından olumsuz etkilenmesi olağandır.Guatr gerçekten ülkemizde çok yaygın ve çoğunlukla da yanlış manada kullanılan bir tıp terimidir.Guatr tiroid bezinin normal olandan daha büyük olması durumudur. Fakat hastalara yaklaşım yönünden guatr dan çok guatra eşlik eden hormonal hal daha mühimdir.Tiroid hormonlarının normalden daha fazla olması haline hipertiroidi,az olmasına hipotiroidi ve normal olmasına da ötiroidi denir . Diğer bir söyleyişle tiroid bezinin büyümesine bu 3 hal de eşlik edebilir.Guatr tablosu ayrıca tiroid bezinin tamamında eşit biçimde meydana gelebilir veya bezeler biçiminde de büyüme gösterebilir. Tüm bunlara ek olarak guatr olmadan da tiroid hormonları normalden az ya da fazla salgılanıyor olabilir.

PAYLAŞ
GEBELİKTE GUATR RAHATSIZLIĞI Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. ÖZLEM dedi ki:

  merhaba
  ben de 2,5 aylık hamileyim ben de 150 mcg eutrox kullanıyorum bebeğe hiçbir zararı yok merak etme aksine kullanmadığımız zaman bebekte eksiklik olur hayırlı doğumlar:)

 2. özlem dedi ki:

  iyi günler ben 2 aylık hamileyim tiroitim var levotiron 50 mcg kullanıyorum zararı olurmu bebege yardımcı olurmusunuz

 3. yeliz yeliz dedi ki:

  ıyı gunler ben 24 yasında evlı bır bayanım.adetlerım her zaman cok duzenlıydı fakat son 4 aydır adetım duzenı bozuldum.39 gunde /42 gunde gelmeye basladı.gecen ay tam zamanında geldı bu ay gene duzensızlestı.8 gundur olmuyo test yaptım gebelık yok dendı.hormon testı yaptım ıyı cıktı pkolu degılım teste gore ama kılom var ayrıca trıot cıktı hıpo trıot hergun bır ılac alıyorum ılac almam ragmen adetlerım neden boyle asırı strest ıcındeyım bu durumdan dolayı..ne yapmamı onerırsınız.utrasona gordum ordada bırsey cıkmadı yada belkı var doktorlar pek ılgılenmıyor devlet hastanelerınde ne yapmamı onerırsınız

Sayfa başına git