Geldik En Heyecanlı Kısma: Hamile Olduğumu Nasıl Anlarım?

Bir bebek sahibi olmaya karar verdikten sonra vücudunuzda oluşan en ufak bir farklılık size ” acaba hamile miyim” sinyalleri vermeye başlar. Bir farklılık olduğunda hemen test yaptırmak bu durumu netleştirmek istersiniz. Peki ama adet gecikmesinin dışında size gebelik sinyali veren işaretler bulgular nelerdir? Bu makalemizde hamile olduğunuzu belirten bir kaç başlıktan bahsedeceğim.

* Halsizlik

Aslında genellikle yabana atılır ama hamileliğin en önemli belirtisi halsizlik, yorgunluk ve sürekli uyku halidir. Özellikle ilk kez hamile olanlar için bu durum hiç anlaşılmaz yorgunum deyip geçiştirilir ancak hamile kaldığınızda vücut halsizleşir ve sürekli uyumak istersiniz.

Sürekli yorgun olmanızın nedeni ise vücudunuzun bir bebeği beslemek için daha fazla efor sarf etmesi, metabolizmanızın daha hızlı çalışması, kan dolaşımınızın artmasını ve tıp dilinde söyleyecek olursak progesteron hormonun daha çok salgılanmasına bağlı olarak vücudunuzda eskisine göre daha farzla dinginlik hali olmasıdır.

2* Göğüslerde hassasiyet

Hamile kaldığınız dönemde göğüslerinizde aşırı bir hassasiyet, ağrı ve büyüme de meydana gelir. Hamileliğin başlangıcında vücutta salgılanan ve değişen hormonlara bağlı olarak göğüs ucunda renk değişiklikleri de oluşabilir bu nedenle paniklemeyin. Eğer göğsünüzün renginde değişiklik varsa hamile olabilirsiniz.

* Kanama

Her kadının vücudunu, hormonları farklıdır. Bu saydığımız özellikler genel geçer kurallar dahilindedir ve bunların içinde pek çok kadında gebeliğin başlangıcında hafif bir kanama da görülebilir ve bu kanama adet olduğunu düşünen kadınlar için yanıltıcı olur. Çünkü aslında bu adet kanaması değil bebeğin ana rahmine yerleşme kanamasıdır, hafif ve kısa sürer ve aslında ne önemli belirtilerden biri de budur.

* Ruhsal değişiklikler

Hamileliğinizin başlangıcı esnasında ruhsal anlamda da vücudunuzda ki dengeler değişlik gösterir. Aniden sinirlenebilir ya da gereğinden fazla sakin durabilirsiniz. Ani ağlama krizleri ardından gülme gibi duygusal dalgalamalar bu dönemde mutlaka karşınıza çıkar.

* Mide bulantısı

Zaten artık herkesin bildiği ve hamilelik dediğimizde aklımıza ilk gelen belirtilerden olan mide bulantısı özellikle erken hamilelik döneminde sabah bulantıları olarak başlar. Hiç ummadığınız ya da daha önceden çok severek yediğiniz yiyeceklerden tiksinme, kusma, iştahsızlık yine bu dönmede sizi bekleyen etkenler arasında yer alır.

Bu saydığımız belirtileri kendinizde görüyorsanız bir gebelik testi yaptırmanız ve ardından doktora gidip hamileliğinizi öğrenmenizde fayda var.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git