Endometriozis Nedir?

Soru: Endometriozis ne demek, ne gibi hastalıklara neden oluyor? Beni bilgilendirir misiniz?

Cevap: Rahmin iç tabakasını döşeyen epitele endometrium denir. Bu tabaka her ay adet bitiminden sonra gelişmeye ve kalınlaşmaya başlar. Sonunda adet kanaması ile dışarı atılır. Bu tabaka bazen rahim adelesinin içlerine, bazen yumurtalıklara veya karın içindeki organlara da atlayabilir. Sonuçta adet zamanı rahim içindeki endometriumda kanama olurken rahim adelesinde veya yumurtalıklarda ya da nereye yerleşmişse orada da kanama olur. İşte bu duruma endometriozis denir. En tipik beliri adet zamanı görülen şiddetli ağrılardır.

Ayrıca yumurtalıklarda kistik yapılar oluşmasına, karın içinde, bağırsaklar, rahim ve yumurtalıklar arasında yapışıklıklara neden olabilir. Buna bağlı ağrılar da ortaya çıkabilir. Genellikle genç kadınlarda görülür ve gebeliğin oluşmasında birtakım zorluklara da neden olabilir. Tedavisi için önce çeşitli ilaçlar kullanılmakta, gerektiğinde ameliyat yapılmaktadır.

PAYLAŞ
Endometriozis Nedir? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. defne dedi ki:

  Homeopatik tedavi ile hamile kalmak hem doğal, hem sağlıklı hem de oldukça kolay..bir homeopata gitmenizi öneririm..

  acil şifalar..

 2. cansu fransa dedi ki:

  2 yildir hamile kalmak için tedavi gördüm ve 1 ay önce endometriyosis oldugu ortaya çikti ve 2 hafta önce ameliyat oldum ve 6 ay sonra tekrar ameliyat olacam ama doktorum çocugum olmama ihtimalini söyledi ne yapacami bilmiyorum psikolojik olarak çok kötüyüm ne yapmaliyim?

 3. ipek dedi ki:

  endometriyozis bir çok defa duyduğum bir rahatsızlık.tanıdığım bir kaç arkadaşım bu konuda tedavi gördü ve başarı ile sonuçlandı.

Sayfa başına git