Histerektomi

Histerektomi ve Her İki Yumurtalığın Alınması: Menapoza yaklaşan kadınlarda tedavi edilemiyen regl sorunlarını çözmek için rahim alınmasına histerektomi adı verilir.

Her iki yumurtalığın alınması anlamına gelen bilatarel salpingooferektomi, gelecekte oluşabilecek yumurtalık kanseri riskini ortadan kaldırmak için ve uzun vadede ağrı yapabilecek nedbe dokusu oluşumunu önlemek için yapılır.

Rahim, yumurtalık yolları -Fallop tüpleri- , yumurtalıkların çıkarıldığı iki işlem bir ameliyatta yapılır. Vagina tepeden kapatılır, boyu değişmez.

histerektomi2Operasyon genel veya epidural anestezi altında yapılır ve ortalama bir saat kadar sürer.

Operasyon öncesi idrar torbasına sonda yerleştirilir ve operasyon bitmesinden sonra batına dren konarak küçük kanamaların dışarıya atılması sağlanabilir.

Ortalama hastanede yatış süresi üç-beş gün kadardır. HRT tedavisine başlanabilir. Ameliyat sonrası cinsel ilişkede herhangi bir sorun yaşanmaz.

PAYLAŞ
Histerektomi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. serpil çavuş dedi ki:

    33yaşındayım 5karnımda ölen bebekten sonra 2salıklı çocugum var dogumda tüplerımı baglattım 2 yıldır şikayetim yoktu bu ay 15gun ara ile adet oldum annemı rahım kanserınden kaybettıgım için endişeliyim ayrıca şeker hastasıyım 6 ay önce sımır yaptırdım sorun yoktu doktara gitmek bende fobı halıne dönüştü şimdiden teşekkürler

Sayfa başına git