Mantar Nasıl Tedavi Edilir?

Soru: 3 aylık hamileyim. Hamileliğimin başından beri mantar var. Doktorum “Bebek 4 aylık olana kadar tedavi edemem” dedi. Ben bu durumdan rahatsız oluyorum. Çok dikkat ediyorum, eşimle cinsel ilişkiyi unuttuk. Şimdi tedavi olmamın bebeğe ne zararı olabilir? Hamilelikte neden böyle bir durumla karşı karşıyayım? Bir daha yaşamamak için nasıl hareket etmeliyim?

Cevap: Hamilelikte vajinada meydana gelen değişiklikler nedeniyle mantar enfeksiyonlarının oluşması kolaylaşır. Eğer şikayetiniz çok ise lokal sürülebilecek kremler ve dıştan kullanılacak pansumanlar size yardımcı olabilir. Gebeliğin erken dönemlerinde bebeğin organları gelişirken çok gerekmedikçe pek çok doktor hastasına ilaç vermek istemez. Çünkü yıllarca zararsız zannedilen ilaçların bebeğe bazı etkileri olduğu yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir. Doktorunuz da bu nedenle size sistematik kullanılacak ve bebeğe etkisi kesin olarak bilinmeyen bir ilacı vermek istememiş.

Ayrıca bkz.  Akıntı ve Kaşıntı Var, Mantar Olabilir mi? , Vajinada Kaşıntı

Mantar Nasıl Tedavi Edilir

PAYLAŞ
Mantar Nasıl Tedavi Edilir? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. nazan dedi ki:

  yaklaşık bir haftadır rahim ağında kaşıntı m var akıntı yanma koku onlar yok sadece gün içerisinde sık aralıklarla meydana gelen bir kaşıntı oluyor sebebi nedir ne kullanmam gerekir?

 2. Şifa dedi ki:

  vajinal içinde ve dışında vucudun her hangi biryerinde sürekli bir kaşıntı varsa mantardır çareside çok basittir vajinal içi için KETORAL OVÜL vucudun başka yerleri için ise KETORAL MEDİKAL ŞAMPUAN Kulanmalısınız kulanma kulavuzu içinde yazılıdır kulanan eminim bana dua edecektir şimdiden Acil şifalar dilerim

 3. sezen dedi ki:

  bende de 3 gündür bir kaşıntı var yani vajinamda hiç bi şekilde bişeyler yok sadece kaşıntı bunun nedeni ne olabilir acaba yardmcı olurmusunuz?

 4. başak dedi ki:

  merhaba ben 21 yaşındayım geçen nisan ayından beri ara ara kaşintım oluyo o arada ünüversteye hazırlanıyordum doktora gitim sitresten oluyo dedi kırem ve genital bölge jeli verdi ama kaşıntım hala devam ediyo bu durum cok sinirimi bozuyo. dikat etiğim halde ara ara özelikle sınav dönemlerimde cok kaşıntım oluyo vr beyaz renkte kokusuz akıntımda vra…….lütfen banada cevap verin

Sayfa başına git