Kist Kendi Kendine Kaybolur mu?

Soru: 35 yaşında, 2 yıldır evli bir kadınım. 1 yıldır adet düzenim çok bozuldu, eşimle ilişkiye girerken çok ağrı çekiyorum. Doktorum yaptırdığım testlerden sonra yumurtalıklarımda kist olduğunu söyledi ve bazı ilaçlar verdi. Onları kullandım. Daha sonra muayeneye gittiğimde bu kistlerin kaybolduğunu söyledi. Bu, normal bir şey mi? Kist kendi kendine kaybolur mu? Yeniden oluşursa bu kistler anne olmamı engeller mi? Ne yapmam gerekiyor?

Prof.Dr.Derin KÖSEBAY: Yumurtalıklarda her ay birkaç ufak kist oluşur ve bu kistlerden biri biraz daha büyüyüp yırtılır. İçindeki yumurta hücresi dışarı atılır. Bu olaya yumurtlama diyoruz. Bazen yumurtalıklardaki kist yırtılmaz ve büyümeye devam edebilir. Bunlara da fonksiyonel kistler diyoruz. Sizde olduğu gibi birçok kadında da görülen bu kistler birkaç ay içinde kendiliğinden geriler. Bunun için bazı meslektaşlarımız doğum kontrol hapını da kullanıyorlar. Sonuçta kullanılsa da, kullanılmasa da bu tip kistler geriler. Eğer kist küçülmüyor veya büyümeye devam ediyorsa önü ayrıca incelemek ve belki cerrahi olarak tedavi etmek gerekir.

PAYLAŞ
Kist Kendi Kendine Kaybolur mu? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. gül candan dedi ki:

    slm 30 yaşın dayım benim bir sorunum var ben 8 yıldı evlıyım arka kısmımda kanama var bu herzaman ol muyor 2 3 ayda bir olu yo ve bir ay sürüyor ve idra dan son ra olu yor beni aydın latır sanız sevinirim neyapmalazım

Sayfa başına git