10 Yıl Önce Adetten Kesildim

Soru: 43 yaşındayım. 10 yıl önce birden adetten kesildim. Aynı anda depresyon yaşadım. Tedavim hâlâ devam ediyor. 7 yıldır östrojen hormonu kullanıyorum. Her yıl kontrolden geçiyorum. Bir sorunum yok. Aldığım ilaca devam etmeli miyim? Bu ilacı ne kadar kullanmam gerekiyor? Bırakırsam yeniden depresyon şikayeti ortaya çıkar mı?

Cevap:Çok erken yaşta menopoz oluşmuş. Bunda depresyonun da rolü olabilir. Menopozda hormon tedavisi günümüzde hâlâ tartışılan bir konu. Her yıl (Menopozdaki birinin eğer imkanları müsaitse 6 ayda bir kontrolü çok daha güvenli olmaktadır) kontrollerini yaptırıyor, mamografisi çekiliyorsa ilacı kullanmaya devam edebilir. Ailede meme kanseri hikayesi olanlar veya mamografide şüpheli lezyonlar saptananlar için hormon kullanılmasında ısrara gerek yok. Hormon tedavisinin kadın psikolojisi üzerine de olumlu etkileri var. Kadın doğum uzmanı bir sakınca görmüyorsa psikiyatristinizle konuşun.

menopoz

PAYLAŞ
10 Yıl Önce Adetten Kesildim Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. EBRU dedi ki:

  YAŞIM 39 4 AY DIR ADET OLAMIYORUMM..YAPILAN TAHLİLLERDE DOKTORUM %70 MENOPOZA GİRİYORSUN DEDİ..HORMON HAPLARINI KULLANMAK İSTEMİYORUM..MEME KANSERİ RİSKİ TETİKLEDİGİ İÇİN..ADET OLAMAMDAN SEBEP VÜCUDUMDA ÖDEM OLUŞTU..BİR TAKIN SIKINTILAR YAŞIYORUMM

 2. funda dedi ki:

  ben 40 yaşındayım. 2 yıl önce erken menepoza girdim. hormon ilacını kullanıyorum. çocuk sahibi olmak istiyorum. doktorum olamayacağını söyledi.sizin bana alternatif tevadiniz varmı? ne yapmam gerekiyor.

 3. merve dedi ki:

  ben 6 aydır adet olamıyorum 18 yaşndym sizce bu normalmi nyden kynklanıyo olabilir

 4. nebahat şahin dedi ki:

  39 yaşında evli bayanım hamile kalamıyorum bu ay az adet oluyorum jinekolop gittim hamile kalırsın dedi doktor bey ama olmuyor ne yapmalıyım

 5. esin boğaz dedi ki:

  ben de 27 yaşında ilaç yan etkisi sonuçu erken menapoza girdim.10 yıl boyunca yaşam kalitemi yükseltmek amacıyla kadın doğum uzmanının önerisi ile hormon replasman tedavisi aldım.Ve 10 yıl sonunda beklediğim son başıma geldi; meme ca.aile geçimişimde falan olmadığı için hormon şüpheli sıralamasında ilk sırada yer alıyor… Aslına bakarsanız bu gün olsa yine erken menapoz dolayısıyla hormon kullanmayı kabul ederim.Kesinlikle menapozda yaşadığım sıkıntıları kanser dolayısıyla gördüğüm tedavi vs ye tercih ederim .hormon kullanımında en önemli şey meme ca gelişimi konusunda biraz daha uyanık ve farkında olmak ve farkedilen herhangi bir değişimde ihmal etmeden doktora gitmek…sağlıcakla..

Sayfa başına git