Sağ mememde ağrı var

Sağ mememde ağrı var
Soru:52 yaşında, 4 yıldır menopozda olan bir kadınım. Menopozu çok rahat atlattım. Hiçbir şikayetim yoktu. 3-4 aydır sağ mememde ağrı oluyor. Uzun zamandır doktora gitmiyorum ama memelerimi sık sık kontrol ediyorum. Bu ağrı neden olabilir?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz meme ağrısından şikayetçi. Kadınlarda görülen kötü hastalıkların pek çoğu menopoz öncesi veya hemen sonrasında çıkıyor. Bu dönemde her kadın mutlaka en az senede bir doktor kontrolünden geçmeli, smear denen akıntı tahlili yaptırmalı. Genel olarak muayene olduktan sonra memeler de muayene edilmeli, her sene mamografi dediğimiz meme röntgeni çektirmeli. Siz bunların hepsini atlamışsınız. Pek çok hastalıkta erken dönemlerde hemen hiç şikayet görülmüyor. Yani şimdi “Bir şikayetim yok” demek hiçbir hastalığım yok anlamına maalesef gelmiyor. Sizin durumunuza gelince; memedeki ağrı çoğu zaman kötü bir hastalığın habercisi değildir (Keşke o tip hastalıklar işin başında ağrı verse de biz de erken teşhis imkanı bulsak) ama size önerim kendinizi çok iyi de hissetseniz de lütfen jinekolojik muayenenizi yaptırın, yılda bir mamografinizi çektirin. Üzülerek söylemem gerekiyor ki 8 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Biz bunun için ısrarla bu kontrolleri istiyoruz.

Sağ mememde ağrı var

PAYLAŞ
Sağ mememde ağrı var Konusuna 6 Yorum Yapıldı
 1. melek dedi ki:

  merhaba annem 2004 yılında meme kanserinden vefat etti bazen benimde ağrılarım oluo ama şiddetli değil çok nadir meme ultrasonuna girmeli miyim kesinlikle ?? ırsi diye biliyorum .. teşekürler.

 2. sevim albayrak dedi ki:

  ben 35 yaşındayım sag memem,agrı.yapıyordu doktora gittim sol memede4,5,tane kis çıktı doktor ilac vermedi 6milim capındaymış sizden bilgi bekliyorum teşekkürler

 3. tolga dedi ki:

  kız arkadaşım sol göğsünde belli zamanlarda kısa süreli agrı girdiğini söylüyor ağrı özellikle meme ucunda oluyor sebebini merak ediyoruz ayrıca sağ göğüs ucu sürekli içeride uyarılmaya rağmen dışarı cıkmıyor bizi bilgilendirirseniz çok mutlu oluruz..teşekkür ederim

 4. zeynep dedi ki:

  sol mememde agrı var ara sıra kendi kendime kontrol ediyorum doktora gittim meme ultrasonu çekildi ama kimse birşey söylemedi bazen agrım oluyor sizden yardım bekliyorum.

 5. sonay dedi ki:

  1 aydır akıntı ve kaşıntı var aşırı rahatsızlık veriyor neyapmalıyım

 6. Ayşeğül günay dedi ki:

  Ben 26 yaşındayım 14 aylık sütten kesmişim bebegimi sağ bebemden kan ve sol bebemden bildigim bir cocuk emzirecek kadar sütüm geliyor ve bircok hekime başvurduguma ragmen bir sonuç alamıyorum meme ultrasonu cekildi mamagrafi cekildigine ragmen kimse bişe sölemıyor ve ben bu durumdan cok şikayetciyim cok sitrest yapınca agrı hissediyorum sizden yardım istiyorum.

Sayfa başına git