Çikolata kistleri yüzünden ameliyat oldum ama…

SORU:
35 yaşındayım. 10 yıllık evliyim. Yumurtalıklarımda çikolata kisti var diye 2 yıl önce açık ameliyat oldum.Sol tüpüm tıkalı. Sağ tarafımın açık olduğunu söylediler. Fakat ameliyattan sonra ara kanamalar başladı. Bu kez “Yara var” dediler. Donduruldu. Smear testinden, hormon tahlillerinden, ilaçlı tomografiden hiçbir şey çıkmadı.
Çocuğum da olmuyor. Artık ne yapacağımı,nereye başvuracağımı bilmiyorum.Doktor doktor gezmekten bıktım.
CEVAP:
Sevgili okuyucumuz, endometriozis yumurtalıklarda çikolata kistleri yapan hastalıktır. Bu hastalığın bir başka özelliği de karın içinde, çeşitli yerlerde yapışıklıklar yapmasıdır. Nitekim sizde de tüplerin birisinin tıkanmasına çok büyük olasılıkla bu hastalığın neden olduğunu sanıyorum. Endometriozis rahim ve çevresinde yaptığı yapışıklıklar sonucu gebe kalmayı zorlaştıran veya gebe kalmayı engelleyen bir hastalık olduğu için sizin de normal yoldan gebe kalmanız yansınızı bence etkilemiştir. Ayrıca yaşınız 35. Artık kaybedecek fazla zaman olmadığına göre, işi en kısa yoldan halletmek için bir tüp bebek merkezine başvurmanızda yarar olduğunu düşünmüyorum. İyi şanslar.

PAYLAŞ
Çikolata kistleri yüzünden ameliyat oldum ama… Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. ebru dedi ki:

    ben 34 yaşında bekar bayanım.sorunum 2 sene önce rahimde 6 cm oldugu soylendi yaklasik 8 ay oncede sag yumurtalikta 4cm cikulata kisti belirdi ve bir hafta once kontrole gittigimde ise sol yumurtalikta 3cm cikulata kisti oldugu soylendi simdiye kadar gittigim doktorlar ameliyat bekar oldugum icin benim tercihime gore olmam gerktigi soylendi son doktor ise kistler icin takibe alicaz ve takib suresinde depo proreva diye bir igne ile yumurtlama durdurucaz ded’ fakat ben bu igneyi vurdurup durdurmamakta kararsiz kaldim bu igne ilerde evlenince cocuk dusundugumde bana sorun olurmu cok kararsiz ve cagresiz kaldim ne yapmaliyim bu ignenin bana zarari olurmu bilgi istiyorum simdiden ilginize tesekkur ederim

Sayfa başına git