Kist Var Ama İlaç Kullanınca Geçiyor

Soru: 30 yaşındayım. Çene, meme ucu ve göbeğimde kıllar çıkmıştı ve adetlerim ağrılı oluyordu. Doktora gittim. 8 santimlik bir kist çıktı ve 3 ay boyunca doğum kontrol hapı kullandım. Sonra yeniden doktora gittim, bu kez de 6 ay başka bir hap verdi. En son 2 ay Önce adetlerim çok oldu. Doktor “4 santimlik bir kist var” dedi. Hormon tahlilleri yapıldı, hiçbir şey çıkmadı. Doktorum kistin iyi huylu olduğunu söyledi. Bir ay ilaç kullanınca kistler gidiyor. Şimdi de 1 aydır farklı bir doğum kontrol hapı kullanıyorum, kist yok olmuş. Kist kaybolduğuna göre ilacı bıraksam olur mu? Bu gebe kalmama engel mi? Ayrıca kilo aldığımı hissediyorum. Daha düşük dozda ilaçlar kullanam mümkün mü?

Cevap:Yumurtalıklardaki hormon yapımında düzensizlikler sonucu yumurtlama olamıyor ve zaman zaman kistler oluşabiliyor. Doğum kontrol hapları yumurtalık fonksiyonlarını düzelttiği için bir anlamda tedavi sağlıyor. Kilo artışı yapması konusunda haklısınız. Böyle bir şikayetiniz varsa mutlaka diyet uygulamalı ve spor yapmalısınız (Bu ilaçlar mulaka kilo yapar diye bir kural yok). Kullandığınız ilacın daha düşük dozlu olanları var. Bu konuyu doktorunuzla konuşun. Bu ilaçları kulllananlar ileride çocuk sahibi olamaz diye çok yanlış bir söylenti var ama kesinlikle doğru değil.

PAYLAŞ
Kist Var Ama İlaç Kullanınca Geçiyor Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. aysel dedi ki:

    meme kistleri için herhangi bir ilaç var mı iyi huylu kist olmasına rağmen tedirginim kist oluşmaması için önleyici bir ilaç var mı?

  2. aysel dedi ki:

    genç kızların doğum kontrol hap kullanması doğrumu kist tedavisi için

  3. mine dedi ki:

    sol omuzumda 3_4 cm büyüklügünde bir kist vardı. Amaliyet oldum tahilil sonuçları iyi geldi andozlo ilaç kulanıyorum en az 6 ay kulanmam gerekiyomuş kist im tekrar yenileye bilirmiş

Sayfa başına git