KÜÇÜK KÖFTELİ BEZELYE ÇORBASI

Gerekli malzeme:

4 kişi için bir litre et suyu (yağsız sığır ya da tavuk su­yu) 4 çorba kaşığı konserve bezel­ye, 200 gr. dana eti ya da tavuk eti (haşlanmış ya da kızartılmış), 80 gr. sosis, 2 çorba kaşığı süt içinde eritil­miş bir çorba kaşığı galeta unu, 3 çor­ba kaşığı rendelenmiş kaşer, bir yu­murta, rendelenmiş bir küçük hindis-tan cevizi, 2 çorba kaşığı un, 100 gr. yağ, tuz, karabiber.

Hazırlanması:

Eti ve sosisleri (derisini çıkardıktan sonra) bir tahta üzerinde çok ince kı­yın, keskin bir bıçakla köfte yapabi­lecek şekilde ince kısa parçacıklara bölün. Çukur bir kabın içinde kıyılmış et ile sosisleri, sütte eritilmiş galeta ununu, yumurtayı, rendelenmiş kaşeri, küçük hindistan cevizi rendesini bir tutam tuz ile bir tutam karabiberi ko­yarak yavaş yavaş köftelik kıyma gi­bi iyice karıştırın. Sonra bu karışımdan ceviz büyüklüğünde küçük köfteler yapın, 2 çorba kaşığı unun içinde yu­varlayarak unlayın. Yağın 75 gramını düşük ateşte eritin. Unlanmış küçük köfteleri bu yağın içinde kızartın, yağ­dan çıkarınca, yağ emen bir kâğıdın üzerine koyarak fazla yağın emilme­sini sağlayın.
Bundan sonra et ya da tavuk su­yunu ısıtın, tadına bakın, gerekirse tuz ya da başka baharat ekleyin. Daha önce haşlayarak süzdüğünüz 4 çorba kaşığı dolusu konserve bezelyesini içi­ne boşaltın. Tencereyi ateşten çekerek bir çorba kabının içine dökün. Sıcak olarak sofraya götürün. Küçük köfte­leri de çukur bir kabın içine yerleşti­rilmiş kâğıt peçetenin üzerinde sofra­ya götürün, herkes istediği kadar köf­te alarak bezelye çorbasını içer

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git