NEFROTİK SENDROM

Birçok böbrek has­talıklarında, idrarla çok fazla albümin kaybı sonucu, kan protein düzeyi aşırı derecede azalmakta ve ödem (dokuların su toplayarak şişmesi) görülmektedir. İdrara aşırı miktarda albümin geçmesi­ne eşlik eden durum, nefrotik sendrom diye adlandırılır. Bu duruma neden ola­bilen hastalıklar şunlardır: Akut nefrit, diğer glomerülonefritler, diyabet, lupus eritematoz, ilaç zehirlenmeleri (özellikle cıvalı ilaçlarla). Bazı vakalarda nefrotik sendrom, böbreklerde açık bir anatomik bozukluk olmadan belirebilir. Özellikle çocuklarda görülen nefrotik sendrom bu tiptir.
Belirtileri: En fazla 2-4 yaşları arasındaki oğlan çocuklarında görülür. Yüz ve bacaklardaki şişlikler, bu hasta­lıkta görülen kas erimelerini maskeler ve idrar protein doludur. Araya giren enfeksiyonlara sık rastlanır ve bu en­feksiyonlar durumu ağırlaştırır. Nefro­tik sendrom, kronik nefrite dönüşmeden, belirtileri yıllar boyu görülebilir. Çocuk­larda bu durum bazen kendiliğinden dü­zelebildiği gibi, bazen de tekrarlayabilir.
Tedavi: Neden olan hastalığın teda­visi gereklidir; özellikle ilaç zehirlenme­sinde bu önemlidir. Ödem şişkinliklerini yok etmek için, frusemide (Lasix) ve ethacrynic asid (Edecrin) gibi diüretik-ler, potasyum tuzlan ile birlikte verilir ve sodyumsuz diyet uygulanır. Diyetin ayrıca protein değerinin yüksek olması gereklidir, ama genellikle bol proteinli yiyeceklerin sodyum kapsamı fazla ol­duğundan, sodyumsuz süttozu gibi gıda maddeleri kullanılmalıdır. Böbrekte açık bir bozukluğun görülmediği hallerde, kortikosteroidler yararlı olabilir, ama ak­si takdirde bu ilaçlar yararsızdır. Yük­sek kan basıncının da var olduğu hal­lerde, uygun tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılır, ama böbreklerin fonksiyonbozukluğu bu durumu daha da zorlaş­tırabilir.

PAYLAŞ
NEFROTİK SENDROM Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. murat emekli dedi ki:

    ayrıca iga nefropati tanısı kondu protein kaçağı +3 çıkıyor neyapmalıyım

  2. murat emekli dedi ki:

    bende 24 saatde idrar topladım sonuç 9,7455 çıktı korkulacak bir durum varmı

  3. melek dedi ki:

    İdrardaki protein kaçagıyla hamile kalabilirmiyim

Sayfa başına git