Ortalama 85 Yıl Yaşayan Japonların Gençlik ve Güzellik Sırları

Japonların ortalama yaşam süreleri 85  yıldır. Ve adeta Benjamin Button gibi her yıl daha da genç görünüyorlar.    Özellikle japon kadınların ciltlerine hiç dikkat ettiniz mi? Onların ciltleri sıkı, parlak ve genç görünüyor. Ve kiloları ideal. Peki, çok mu egzersiz yapıyorlar.  Hayır, işte size küçük tüyolar.

Onların sırları yemek kültürlerinde gizli! Ne yiyor ve ne içiyorlar ? Güzelliklerini ve gençliklerini neye borçlular.

Yemek söz konusu olduğunda, Japonlar her ırkın en hevesli ve tutkulu oyuncuları arasındadırlar. Herhangi bir Japona ziyaret ettiği bir ülke hakkında fikir sorarsanız konuşma genelde konuşulan ülkenin  yemek kültürü ile ilgili  olur.

Japonya’daki pek çok kasaba ve şehir, her şeyden önce tatlı, balık, erişte, yosun veya tofu gibi besinler konusunda  yerel uzmanlıkları ile bilinir.   Japonların yemek tutkusu varken eki nasıl bu şekilde zayıf kalabiliyorlar.  Öğün olarak aşırıya kaçmadıklarını ve doğal beslendiklerini söyleyebiliriz.

Japon mutfağının önemli unsurlarından biri sunumdur.  Yemek bir sanattır ve en basit yemekler çoğu zaman yıllarca eğitilmiş şefler tarafından hazırlanır. Sizde Japon mutfağı ile Japonların sağlığına kavuşmak isterseniz işte sizlerle bildiklerimizi paylaşıyoruz.

Pirinç

Para birimi olarak işlem gören pirinç, 2000 yılı aşkın bir süredir Japonlar için elzem bir besin kaynağı olup, hala birçok öğünde kullanılmaktadır.

Pirinç nasıl toplanır ve nasıl bir emek verildiği konusunda fikriniz yoksa lütfen araştırın.  Göreceksiniz ki soframıza gelene kadar çok emek verilmesi gereken bir besindir.

Suşinin yanında, donburi (pirinçte pişmiş balık, et veya sebzeler), onigiri (kurutulmuş yosun sarılmış küçük pirinç pizeleri), kayu (pilav lapası), mochi (pilav pirinç kekleri) ve chazuke (pişmiş pirinç yeşil çay sıklıkla somon ya da morina ile sunulmaktadır).

Aslında, pek çok Japon’un mutfağında ya da özellikle yerel dükkan raflarında yosun, mantar ve balıkların sayısız çeşidini görmeniz mümkündür.

Kaiseki cuisine (kaiseki ryori), 12 adet kadar buğulanmış, kaynatılmış veya ızgara yemekler, dilimlenmiş çiğ balık sashimi, tempura, çorba, pirinç, turşu ve küçük bir tatlı olmak üzere 12 adet kadar içeren küçük yemeklerdir.

Çok çeşitli yöresel spesiyaliteler (Japonca meibutsu olarak bilinir) sayesinde, gururla yöresel yemekleri servis eden restoranların mevcuttur.

En iyi bilinen bölgesel yemeklerden biri, Hiroshima ve Osaka’da ünlü olan okonomiyaki (lezzetli bir gözleme türü). Hiromya’ya bir gezi, şefleri yemek hazırlamanın izlenmesinin bu benzersiz bölgesel lezzeti tadarken çok eğlenceli olan Okonomimura’yı (okonomimaki köyü) ziyaret etmeden tamamlanmaz.

Balık

Japon diyetinin ayrılmaz parçası  balıktır.  Neredeyse canlı (odorigui – hala dans ediyor!) Çiğ (naki veya sashimi), ızgara (yaki) veya derin kızartılmış (tempura) olsun, Japonlar mümkün olan her türlü hazırlama yöntemini denemiş ve test etmiş görünüyorlar.

Et ve diğer gıdalar

Tabii ki Japonya’da sunulan yiyecekler sadece balıktan çok daha fazlasını kapsar. Japonya, çok çeşitli meyve ve sebze, erişte yemekleri (bir tabak da dahil olmak üzere buz ile servis edilir!) Kobe sığır eti, dünya çapında ünlü bir incelik, sıkı geleneğe göre yetiştirilen ineklerden üretilir ve ağızda eriyen harika bir lezzet sunar.

Vejetaryenler

Japonya’da bol vejetaryen seçenekler var. Aslında Japonya’da 1868’den önce bin yıl önce et yemesi yasaklandı! Japon mutfağı ile güzelleşmeye hazır mısınız ? 🙂

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git