Patchwork (Yamalı Bohça) Yatak Örtüsü

Bu güzel yatak örtüsü çocuğunuzun karyolasında ya da yatağının üstünde çok güzel duracaktır. Üstelik yapılması çok kolaydır ve arta kalmış kumaş parçalarını değerlendirmenizi sağlar.

Anneannelerimizin “yamalı bohça”,  batılılarınsa “patchwork” dedikleri, arta kalmış kumaş parçalarından, eskimiş giysi, perde, vb. kumaş eşyanın sağlam kal­mış yerlerinden yararlanılarak hazırlanan ör­tüler, günümüzde yeniden moda olmakta. Üstelik bu harika yatak örtüsünü yapmak, dikiş-nakış işinde uzman olmanızı gerektirmez.


pacRENKLERİN SEÇİMİ

Artmış kumaş parçaları kullanılacak olmakla birlikte, ideal olan, kullanılan kumaşların renk ve desen bakımından birbirleriyle kaynaşma­larıdır. Sözgelimi, beyaz zemin üstünde, açık yeşil merkezli kabartma şekiller (rozetler) oluşturan çiçek desenli kumaşlar karışımı kul­lanabilirsiniz. İnce şerit çizgili kumaşlar, patchwork örtü yapımına çok elverişlidir. Ama düz renklere de bağlı kalabilirsiniz. Sözgelimi, soluk pembe zemin üstünde, uçuk mavi ve leylak rengi gibi geleneksel pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca, daha canlı renkler de isteyebilirsiniz: Gerçekten çarpıcı bir etki elde etmek için, mavi zemin üstünde kırmızı, mor, yeşil ve sarı düşünülebilir. Yal­nız, yumuşak oldukları, kolay dikilebildikleri ve ütülenebildikleri için, hep pamuklu ya da pamuklu-polyester karışımı kumaşlar seçin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git