TÜP BEBEK UYGULAMASI NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

İlk görüşmede tüp bebek (IVF) doktoru detaylı bir sağlık öyküsü alır, daha önce yapılmış tüm tetkik ve tedavileri inceler. Gerekli görüldüğü taktirde ek tetkikler istenebilir, genetik ya da başka bölümlerden konsültasyon istenebilir. Daha sonra ultrason incelemesiyle rahim ve yumurtalıklara duaımu hakkında bilgi sahibi olur. Bu inceleme sonunda herhangi bir patoloji saptanırsa buna yönelik tedaviye öncelik verilir. Problemin nedeni anlaşıldıktan sonra tedavinin planını çizilir.Hormonların basküanması
Yumurta gelişiminin dışandan verilen ilaçlarla kontrol edilmesi için hazırlık döneminde yaklaşık iki hafta süre ile baskılayıcı hormonlar kullanılmaktadır. Bu hormon ilaçlan cilt altı iğne veya burun spreyi şeklinde olabilir. Baskılayıcı tedaviyi takiben kan tahlilleri ve ultrasonografi incelemesi yapılır. Ve problem yoksa yumurta gelişimini uyaracak olan hormon ilaçlanna başlanır. Baskılama değişik protokollere göre yapılabilir.Uzun Protokol: En çok tercih edilen protokoldür. GnRHa uygulamasına bir önceki adetin 21 .günü başlanır. Takip eden adet kanamasının 3.gününde baskılanma oluşmuş ise yumurta gelişimini uyaran ilaçlara geçilir. Çatlatma iğnesi yapılana kadar analog FSH veya HMG ile birlikte kullanılır.
Kısa Protokol: GnRHa uygulamasına adet kanamasının ilk günü başlanır. Adetin 3.günü HMG yada FSH eklenerek çatlatma iğnesinin yapılacağı güne kadar beraber devam edilir.
Ultrakısa Protokol:Adet
kanmasının ilk günü analoğa başlanır ve üç gün verildikten sonra kesilir. Tedaviye yumurta gelişimini uyaran ilaçlarla devam edilir.
– Yumurta geliştirilmesi
Adet kanamasının 2. veya 3.gününde ultrason incelemesi yapılır. Kandaki östrojen seviyesi de tesbit edildikten sonra kullanılacak ilaç dozuna ve seçilecek protokole karar verilir. Belirli aralıklar ile kontrole çağnlan hastanın gelişen folliküllerin sayısı ve büyüklüğü kontrol edilir. Amaç mümkün olduğunca fazla sayıda 16-20 mm boyutlarında follikül elde etmektir.
Ayrıca rahim içini döşeyen ve endometrium adını verilen tabakanın kalınlığı ve yapısı da ultrasonografıde izlenir. Döllenmiş olan hücreler endometriuma yerleşeceğinden bunun yapısı da son derece önemlidir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git