TRAFİK KAZALARI

Bir trafik kazasıyla karşılaşıldığında hatırlanması gereken en önemli şey, kesinlikle gerekli olmadıkça kazazedenin hareket ettirilmemesi, bunun acil servislere bırakılmasıdır. Birçok trafik kazasında kazazedeler, hayatları kurtarılmak amacıyla hareket ettirilebilir. Bununla birlikte böyle yapma karan, özellikle kazazedenin bilincini yitirmiş olma durumunda, çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü omurilik yaralanması ya da şiddetli iç kanama riski mevcuttur. | Kazazedeler, örneğin, yangından ya da solunum ve kalp durmasından doğan başka yaralanma tehlikesi içerisinde olmadıklan takdirde, onlan hareket ettirmeden önce yaralarının derecesini belirlemek için tam bir muayene yapmanız, sonra da aşağıdaki yöntemleri uygulamanız gereklidir.
■ Tehlikeli madde belirtileri olup olmadığına bakınız.
■ Birisinden acil servise telefon etmesini isteyiniz.Kazazedeleri araçtan çekmeyiniz, bu, daha başka yaralanma ya da incinmelere sebep olabilir.
■ Motoru stop ettirerek ve biliyorsanız, akü bağlantısını açarak yangın riskini azaltınız; çünkü, yangınlar sıklıkla kablo ya da çamurluk altındaki kablolardan çıkmaktadır. Aracın yakınında hiç kimsenin sigara içmesine izin vermeyiniz. Eğer kazada bir dizel kamyon, otobüs ya da araba yer almışsa mazot deposunu kapayınız, normal olarak aracın dış tararında bir acil düğmesi bulunur.
■ Orada bulunanlardan, kaza yerinden en az 200 m uzağa uyan üçgenleri koymalarını isteyiniz. Üçgen yoksa onlardan trafiği yönetmelerini rica ediniz.
■ Arabayı hareketsiz hale getiriniz. Eğer araç dört tekerleği üzerindej’se el frenim çekiniz, arabayı vitese takınız ve tekerleklere taş koyunuz. Eğer araba yan yatmış, içinde de yolcular varsa, sakın düzeltmeye çalışmayınız, sadece yuvarlanmasını önlediğinizden emin olunuz.
■ Aracın içerisinde, gözden uzak bir yere düşmüş ya da döşemelerin veya bagajın altına saklanmış olabilecek küçük yolcuları arayınız. Araç çevresindeki alanda araçtan fırlamış olan ya da oralarda dolaşan yolcular bulunabilir. Bilinci yerinde olan bir yolcudan, kazadan önce araçta kaç kişi bulunduğunu sorunuz.

PAYLAŞ
TRAFİK KAZALARI Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. gizem nur recber dedi ki:

    bence çok eğitici ve öğretici bi site bu site yi kuran herkeze çok ama çok teşekkür ederim…………

  2. ilkay zengin prasa dedi ki:

    irennç bnce be nilay şanlıı.

  3. nilay şanlı dedi ki:

    çok güzel bir sayfa gerçekten ödevime çk yrdımcı oldu bunu hzrlaynlara da çk teşekkürlerimi iletiyorum.hoşçakalın.

Sayfa başına git