UYKU HASTALIĞI

UYKU HASTALIĞI (Trypanosomiasis).
Protozoonlann, trypanosoma cinsinin et­ken olduğu bir tropikal hastalıktır. Bu organizmayı, çeçe sinekleri yayar ve an-sephalit letarji’yle (bkz.) karıştırılmama­lıdır.
Nedeni: Trypanosomiasis’e, Doğu ve Batı Afrika, Kongo, Rodezya’da rastla­nır. Trypanosoma gambiense’yi yayan, Glossina palpalis sineği, Trypanosoma rhodesiense’yi yayansa, Glossina morsitans’trc.

UYKU HASTALIĞI

UYKU HASTALIĞI

Belirtileri: Hastalığın en tipik yö­nü, uzun gizli dönemidir. Erken dönem (vücut ısısının periyodik yükselmeleri, dalak ve lenf bezlerinin şişmesi, bacakta ödem  şişkinlik) üç yıl kadar sürer ve bundan sonraki dönemde, tremorlar, boş bir yüz ifadesi ve konuşmada yavaşla­ma belirir. Daha sonraları, hasta gittikçe yavaş hareketli, halsiz, gündüz vakti sık sık uykuya dalan bir kişi olur, zayıflar, apatiktir ve vücut ısısı normalin altında­dır.Ölümden önce, hasta tam yatalaktır ve komaya girer.
Tedavi: Erken teşhis edilen (henüz kanda trypanosoma’ların bulunduğu) va­kalarda, suramin (Bayer 205) ve pentamidin’le tedavi edilir. İleriki dönemlerde, melarsoprol (Mel B) yararlı olabilmek­tedir.

PAYLAŞ
UYKU HASTALIĞI Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Dursun dedi ki:

    Daha önceleri böyle bir problemim yoktu.Sonradan oluşan uyku problemim ortaya çıktı.Bunun sebebi olarak daha öncesi otobüsle seyahat veya daha sorası arabamla sehahatlarım. Uyumadan yol giden ben, şimdi sandalye veya koltularda uyumalar başladı yatakta dahi oturarak uyuyorum.Bu artık problem olmaya başladı.Bu yüzden ne toplantı,nede iş görüşmelerime gidemiyorum.Sizden ricam bunu sebebi sizce ne olabilir.Sex hayatım bile şaştı.Birde seyahatlarımla iş yoğuluğundan oluşan sorunlarla beraber,stıreslerim.Kısaca geceleri yatakta oturarak uyumaya çalışma ve güdğzleri saati ve dakkası belli olmayan oturduğum yerde uyuma problemi bide arabamla giderken direksiyon başında 10 km gidemeden uykumun gelmesi hemen uyuma problemi.Sizlerden ricam bu konuda ne biliyorsanız bana yardımcı olmanız.Şimdiden ilginize teşekkürler.

  2. kübra sancak dedi ki:

    güzel site her şeyi buluyoz..:S

Sayfa başına git