Yüzeysel Yanıklar

Bu yanıklar, derinin sadece üst tabakasını etki­ler ve genel bir kırmızılık, şişme ve aşırı hassasiyet gösterirler Bu tür yanıklar genellikle ta­mamen iyileşirler.

Yüzeysel Yanıklar Nasıl Oluşur?

Günlük hayatımızda karşılaşabileceğimiz herhangi bir nedenden dolayı oluşabilen deri yüzeyini hafif derecede etkileyen ciltte kızarıklık ve sızı oluşturan bir yanık türüdür. Bu tür yanıklar ağır yanıklarda olduğu gibi ciltte herhangi bir iz bırakmaz, deformeye neden olmazlar.

Yüzeysel yanıkların pek çok sebebi vardır. Bunlardan en yaygın olanları ise sıcak su dökülmesinden oluşan yanıklardır. Çay içmeyi seven bir toplum olduğumuz için çoğunlukla çay servisi yaparken bir dikkatsizlik sonucu çayın elimize dökülmesi ya da evdeki küçük çocuğun bilinçsiz bir şekilde sıcak su veya çay olan bir kabı çekerek üstüne devirmesi vb. şekillerde yüzeysel yanıklar oluşabilir. Bir yüzeysel yanıklararaştırma sonucunda yüzeysel yanıkların en çok 1-3 yaş arası çocuklarda çok görüldüğü tespit edilmiştir. Eğer evde küçük bir çocuk varsa son derece dikkatli olunmalı yanmadan kaynaklanabilecek aşırı sağlık sorunlarının önüne geçilmelidir. Yüzeysel yanıklar en başta çok fazla ağrı ve sızı oluştursa da bu ağrı zamanla geçmekte ve yanan yer 3 hafta içerisinde eski haline geri gelebilmektedir.

Tedavisi Nasıl Olmalı?

Öncelikli olarak yapılması gereken şey yanan bölgeyi 20 dakika kadar soğuk su altında tutmak olmalıdır. Eğer yanan bölgede yüzük, bilezik gibi takılar varsa çıkarılmalı, yanan yer temiz bir kumaş ile sarılmalı güneş ve sıcak gibi etkenlerden korunmalıdır. Daha sonra ise en yakın sağlık birimine gidilerek en doğru tedavi süreci başlatılmalıdır. Zira kafaya göre ezbere sürülen kremler ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi durumlardan korunmalı bilinçli hareket edilmelidir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git