NEKAHET

NEKAHET
Geçirilen hastalık, ameliyat veya kazadan son­ra insanın yavaş yavaş iyileşme dönemine ne­kahet devri denir.Nekahet döneminin ıyı bir şekilde geçirilebil­mesi için, hastamn diyetine çok dikkat etmesi ve gerekli gıdayı tam olarak alması lazımdır. Örneğin ameliyat yarasının kapanması için bol miktarda C vitaminine ihtiyacı vardır. Cerrahî operasyonlardan sonra kan kaybına bağlı olarak hastalarda anemi olabilir. Bu ne­denle böyle hastalara demirli yiyecekler yedi­rilmelidir. Keza, vücudun kendini toplaması ve yarayı onarabilmesi için proteinli gıdalar da gereklidir. Sindirim sistemi, gerek ameliyat es­nasındaki narkoz, gerekse ameliyat öncesi ha­zırlıklar nedeniyle bir süre tembelleşirler. Bu nedenle hastaya ilk günlerde sulu ve sindi­rimi çok kolay gıdalar yedirilmelidir. Bağırsak enfeksiyonları veya ishallerden sonra hastaya sulu gıdalar, çorba, meyve suyu, çay ve bol su verilmelidir. Daha sonra yumurta, kızarmış ekmek, süt ve püreye geçilmeli ve normal di­yet tatbik edilmelidir.

nekahet

nekahet

Eskiden hastalara uzun süre yatak istirahati öneriliyordu. Günümüzde ise hasta ne kadar erken ayağa kalkar ve dolaşmaya başlarsa ne­kahetin o kadar hızlı seyrettiği ve iyileşmenin daha çabuk olduğu dikkati çekmektedir. Aynı zamanda tehlike yaratacak kan pıhtılarının oluşması da engellenmekte ve hastaya zinde­lik kazandırılmaktadır. Buna rağmen hasta kendini ayağa kalkamayacak derecede rahatsız hissediyorsa, hareketi önermeden önce mutlaka bir muayeneden geçirmek lâzımdır. Kalp, böbrek ve diğer hayatî organların hasta­lıklarında, ayrıca enfeksiyon hastalıklarında fazla hareket yaptırmak zararlı olabilir. Bu ne­denle bu kimselerin güneşte, açık ve temiz ha­vanın bol olduğu yerlerde oturmasına izin ve­rilmelidir. Hasta ziyaretinde, ziyaretçilerin ka­labalık olmamasına, uzun süre hastanın ya­nında kalmamasına ve hastanın moralini boz­mamasına kesinlikle dikkat edilmelidir. Bula­şıcı hastalığı olan ziyaretçiler hastanın yanma sokulmamalıdırlar.

Nekahet döneminde, özellikle sabahları ol­mak üzere her gün hastanın ateşi ölçülmelidir. Hasta kalkıp gezebıliyorsa, duş veya banyo al­malı, eğer kalkamıyorsa, bir kişinin yardımıy­la vücudu her gün bir sünger ile temizlenmeli­dir. Banyo yaptığı zaman odanın ısısı artırıl­malı, banyodan sonra çarşaf değiştirilmeli, ya­tak rahat, yumuşak, deriyi tahriş etmeyecek kalitede olmalıdır.Uzun süre yatan bir hastayı ilk defa ayağa kal­dırırken bazı noktalara dikkat etmek lâzımdır. Önce hasta yavaş yavaş yatakta oturur vazi­yete getirilir. Birkaç dakika bu şekilde bekletildikten sonra bacakları aşağı sarkıtılıp yatağın kenarına oturtulur Önce bu hareketler yaptı­rılır, sonra bir kışının yardımıyla koluna girilip kaldırılır, birkaç adım attırılır, yatağa veya başka bir koltuğa oturtulur Böylece egzersizler gittikçe artırılır Bu hareketler esnasında baş dönmesi olursa, daha sonra tekrarlamak üzere hasta, yatağına yatırılır Yatan hastaların diğer önemli şikâyeti ise ka­bızlıktır. Hastaya hafif mushıl ilâçları verilerek bu durumun önlenmesine çalışılır Yatarken meydana gelen bağırsak gazlarının giderilme­sinin en ıyı yolu ise kalkıp dolaşmaktır Şayet bu şekilde de geçmiyorsa makattan rektal tup denen lastik bir boru sokularak, gazların daha kolay çıkması sağlanır Ayrıca bağırsak hare­ketlerini artıracak ilâçlar uygulanır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git