KIRIKLARDA İLK YARDIM

KIRIKLARDA İLK YARDIM
Kırıklar için ilk yardım tedavisinin anahtarı, yaralanma yerim kımıldatmamaktır. (hareket­sizlik) Hareket, bir kırığın ıstırabım artırmak­la kalmaz, fakat aynı zamanda daha da kötüleştirir. Her olayda hastaneye kaldırılmayı sağ­layınız.
Kesinlikle gerekli olmadıkça, kırığı olan kaza­zedeler hareket ettirilmemelidir. Kazazedeyi mumkun olduğu kadar rahatlatıp, o kısmı elle ya da tamponla hareketsizleştirerek uzman müdahalesi ıçm bekleyiniz Eğer kazazedeyi hareket ettirmek zorundaysanız, bunu dikkat­le ve yavaş bir şekilde yaparak yaralanmayı ve ıstırabı artırmaktan kaçınınız Herhangi bir kırığın genel tedavi kuralları şun­lardır.

KIRIKLARDA İLK YARDIM

KIRIKLARDA İLK YARDIM

• Solumada güçlük, ağır kanama ve bilinç kaybı, kırığın kendisinden önce ilgilenilmesi gereken durumlardır.
• Hayatî tehlike olmadıkça ya da kazazede kotu hava koşullarına maruz değilse, bütün kırıkları, kazazedenin bulunduğu konumda tedavi ediniz.
Dikkat: Eğer zaman uygunsa, kazazedeyi güvenli bir yere taşımadan önce kırık kol ve ba­cağı hareketsizleştirip bağlayınız.
• Yaralı kol ve bacağı sabitleştirip bağlayınız.
Dikkat: Yaralı kısmı gereksiz yere hareket et­tirmeyiniz.
• Hastaneye hemen kaldırılacaksa yaralı kıs­mı elinizle acıtmadan tutunuz. Kazazedeyi en çok rahat edebileceği konuma getirerek yuvarlanmış battaniye gibi şeylerle destek­leyiniz.
• Eğer hastaneye kaldırma 30 dakikadan faz­la gecikecek fakat yolculuk kısa ve sarsıntı­sız olacaksa, yaralı kısmı tampon ve sargı­larla vücudun bir sağlam yerme tutturarak hareketsiz hâle getiriniz.
Dikkat: Sargılar, hareketi engelleyecek sıklıkta olmalıdır, ancak dolaşımı zorlaştıracak kadar ya da ağrı verecek kadar da sıkı olmamalıdır.
• Rahatsızlığı ve şişmeyi azaltmak için yaralı kısmı hareketsızleştırdıkten sonra yükseğe kaldırınız.
• Eğer hastaneye yolculuk uzun sürecek (30 dakikadan fazla) ve hasta rahatsız olacaksa fazladan sargı ve atele gerek olabilir.
• Şoku azaltmak için antışok tedavisi uygula­yınız.
Dikkat: Kırılan kol ve bacak öyle deforme olabilir ki, kemiği biraz hizaya getirmeden bantlamaya imkân olmayabilir Bu durumda, mumkun olduğu kadar az ağrı vererek kemi­ğin uçlarım hasta izin verdiği imkânda birleşti­rerek kolu ya da bacağı düzeltiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git