Burun Kırıkları

Burun kırıklarında, kanamayla birlikte solu­num yolunun tıkanması da büyük bir sorun­dur. Bu sebeple kazazedenin solunum yolu­nun açık tutulması için elden gelen yapılmalı­dır. Bir soğuk kompres rahatlatıcı olabilir. Genellikle burun kırığının hareketsiz kılınma­sı için tampona gerek yoktur. Burun kanama­sını tedavi ediniz ve kazazedeyi hastaneye kaldırınız.

Burun Kırılması Nedir?

Yüzümüzde önemli bir bölge olan ve birçok fonksiyona sahip burun, insan hayatı ve yaşamını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmesi için çok önemlidir. Bunun için burun sağlığı çok önemlidir. Nefes alıp verirken, konuşurken ve mikroplardan korunurken çok büyük bir paya sahiptir.

Burun kırığı birçok sebepten dolayı oluşabilir. Burun kırığını tanımlamak gerekirsek burun kırığı, burun köprüsü de denilen üst kemikte çatlak veya kırılma gibi durumların meydana gelmesidir. Burun kırılması trafik kazası, düşme, dışarıdan sert bir cismin gelmesi, kavga ya da fiziksel temas içeren sporların yapılması esnasında oluşabilir.

Belirtileri Nelerdir?

burun estetiğiBurunda meydana gelen kırıkların belirtisi hemen oluşup gözlemlenebilirken, iki gün sonra baş gösteren belirtiler de olabilmektedir. Burunda oluşan şekil değişikliği hemen belirirken morarma şişme gibi belirtiler ise iki gün sonra görülebilmektedir.
Burun kırığının birçok belirtisi vardır. Bunlardan en belirgin olanlarını belirtmek gerekirsek;

 1. -Burunda meydana gelen kanama, şişme, morarma.
 2. -Burnun yamulması, normal şeklinden farklı görünmesi
 3. -Nefes alıp verirken zorlanma.
 4. -Burunun kanaması.
 5. -Burunda meydana gelen sümük akıntısı
 6. -Burun deliklerinden bir veya ikisinin tıkandığını hissetmek.

Tedavisi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Burun tedavisi için iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar;

Kapalı redüksiyon: Kırık oluştuktan sonra on dört gün içerisinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Herhangi bir cerrahi işlem uygulanmadan burun spreyiyle burun bölgesi uyuşturulur ve burun delikleri gerekli olan aygıt ile genişletilir. Daha sonra ise özel araçlar yardımıyla kemik ve kıkırdaklar eski konumuna getirilir.

Ameliyat: Kırıkların 14 gün süre zarfında tedavi edilmediği takdirde cerrahi müdahale gerekir. Bunun için kemiklerin eski düzenine tekrar kavuşması ve sağlıklı bir yaşam için ameliyat yöntemi kullanılır.

PAYLAŞ
Burun Kırıkları Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. fatih dedi ki:

  emel mrb.bendede aynı sorun var.saman nezlesine benzer bir rahatsızlık.tıkanınca aklım çıkıyo sinirden. ‘otrivine’ isminde bir sprey var,o biraz rahatlatıyo.sağlık ocağına yazdırırsan 1 tl ye geliyo.normal fiyatı 5 tl.biraz rahatlamanı sağlayabilir,ama alışkanlık yaptı bende.tam çözümünü bulmak lazım.doktora her gidişimde aynı ilacı yazıp gönderiyo.şimdide burnum kırıldı ve çok feci tıkalı.sargıları söküp attım sinirden ameliyat sonrası.hala otrivine kullanıyorum.tafsiye ederim ama alışkanlık yapıyo,sanırım mezara kadar tıkalı kalacak benim burun. geçmiş olsun

 2. emel dedi ki:

  hava alamıyorum ğecleri uyuyamıyorum ne yapacğımı bilemiyorum sürekli doktora ğidiyorum

Sayfa başına git