Biberon Nasıl Hazırlanır?

Önceden steril (mikropsuz) hale getiril­miş biberona uygun miktarda süttozu konur; sonra üzerine istenen miktarda kaynatılmış soğuk su eklenir. (Şişelerde satılan kaynak sularını kullanmak zo­runlu değildir.)

Bundan sonra biberon ılıyıncaya kadar sıcak su içinde bekleti­lir. Sütün sıcaklığı bilekle kontrol edilir ve yeterince ısındığında bebeğe verilir.

Soğuk sütün bebeğe zarar vermediği, ama çok sıcak sütün tehlikeli olduğunu akıldan çıkarmamak gerekir. En iyisi sütün ne sıcak, ne de soğuk olmasıdır.

Mikroplardan Arındırın
Bütün biberonlar, emzikler vb her öğünden sonra kaynatılarak ya da eczane­lerde satılan antiseptik maddeler kullanılarak mikropsuz hale getirilmelidir.

biberon2Emzik içten ve dıştan birçok kez yıkanarak temizlenir, tükürük kalıntılarını temizlemek için her öğünden sonra tuzlu suyla yıkanır. Aynı işlem biberon için de tekrarlanır.

Biberon her gün antiseptikle temizlenmiş bir fırçayla önce soğuk, sonra sıcak suda iyice yıkanır. En uygun yöntem, biberonu ve emziği 5 dakika boyunca kaynatmaktır.

Kap yeterince büyük olmalı, su biberonların üzerini tümüyle örtmelidir. Kaynadıktan sonra biberonlar kullanılana değin kabın İçinde ve üzerleri örtülü olarak saklanır.

Antiseptik bileşiklerle yapılan mikropsuzlaştırma işleminde bebeğe zarar vermeyen ve belirli bîr tadı olma­yan hipoklorit kullanılabilir.

Soğuk suyîa yıkandıktan sonra biberon ve em­zikler üzerlerini tümüyle örten antiseptikli su içinde en az üç saat bekletilme­lidir. Beslenme zamanı gelince bunlar çıkarılır ve hepsi kaynamış suyla duru­lanır.

Mama hazırlanır ve sütün ılınması beklenirken, emziğin üzeri örtülmelidir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git