Bel Fıtığına İyi Gelen Egzersizler

Bel fıtığı ağrıları nasıl geçer?

Bel fıtığı için yapılacak bazı egzersizler, fıtıktan kaynaklanan ağrıları dindirmede oldukça etkilidirler. Bel fıtığı teşhisi konmuş hastalar, düzenli bir şekilde egzersiz programını uyguladığında, fıtık ağrıları büyük oranda azalmakta ve hasta, gündelik yaşantısına çok daha kaliteli bir biçimde devam etmektedir.

Bel Fıtığı

 Bel fıtığına neler iyi gelir?

Bel fıtığına iyi gelen egzersizleri; yürüyüş yapma, yüzme, bisiklet sürme olarak en basit biçimde özetlemek mümklündür.

Bel fıtığı hastaları nelere dikkat etmelidir?

Ayrıca bel fıtığı hastalarının her gün düzenli olarak yürümeyi alışkanlık haline getirmeleri oldukça büyük fayda sağlamaktadır.

Bel fıtığı hastaları için, birkaç kolay egzersiz önerisi:

Bel Fıtığı Egzersizleri

– Sırt üstü yatın. İlk önce bir bacağınızı, sonra diğerini 90 derece yukarı kaldırın.

Bacaklarınızı uzatıp sırt üstü yatın. İlk önce bir dizinizi kırın ve dizinizi elleriniz ile kavrayıp göğsünüze doğru çekerken, öbür bacağınızın yere yapışık olmasına dikkate edin. Aynı işlemi diğer dizinize de uygulayın.

– Sırt üstü yatın ve dizlerinizi kırın. Ellerinizi dizleriniz üzerinde birbirine bağlayıp, dizlerinizi göğsünüze doğru çekerken, başınızı da kaldırıp dizlerinize değdirmeye çalışın.

– Sırt üstü yatarken bir dizinizi mümkün oldunca göğsünüze doğru çekin, bu sırada diğer dizinizi düz tutun. Aynı hareketi diğer dizinize de uygulayın.

– Ellerinizi dizlerinizin üzerinde birleştirip, bacaklarınızı göğsünüze doğru iyice çekin. Bu pozisyonda iken içinizden 10′a kadar sayın. Ama bu sırada omuzlarınızı yerden kaldırmayın. Sayma işi bitince ellerinizi ve dizlerinizi serbest pozisyonda bırakın.

– Belinizi yere yapıştırıp öylece tutun. İçinizden yine 10′a kadar sayın, sonra serbest pozisyona geçin. Bu hareketi diğer dizinize de uygulayın ve nefesinizi normal tempoda tutmaya çalışın.

Ayağa kalkıp dik durun ve ellerinizi masa ya da bir sandalyenin kenarına dayayın. Dizlerinizi kırıp yere çökün ve sonra tekrar ayağa kalkıp gevşeyin.

– El ve dizlerinizin üzerinde duracak şekilde pozisyon alın. Kollarınız dirsekten dik olsun. Önce kedi gibi belinizi çukurlaştırın ve içinizden 10′a kadar sayın. Sonra çenenizi göğsünüze doğru itin ve sırtınızı kamburlaştırıp tekrar 10′a kadar sayın ve gevşeyin.

Önce diz üstü, sırtınız dik olacak şekilde oturunuz. Sonra kollarınızı mümkün olduğunca ileri doğru uzatın. Bu halde mümkün olduğunca öne doğru eğilin ve içinizden 10′a kadar sayın. Yavaşça ilk konumunuza dönün.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git