Zorunlu Sezaryen mi, İstek Üzerine Sezaryen mi?

Zorunlu Sezaryen Mi, İstek Üzerine Sezaryen Mi? ; Ülkemiz de artık kadınların isteği üzerine sezaryen doğuma izin verilmese de, özel hastaneler de bu isteğinize cevap alabilirsiniz. Sağlığınız ve doğum sonrası ağrılarınız ve hareket güçlüğünüz nedeni ile de sezaryen doğum çok da önerilmemektedir. Ancak, aşırı bir doğum korkusu, bebeğinizin ters gelmesi, gebelik dönemi sona ermesi halinde bile normal doğum belirtilerini vücudunuzun göstermemesi; açılmanın gerçekleşmemesi, su gelmemesi, sancıların yokluğu ve bebeğinizin küçük olması da sizi ve doktorlarınızı sezaryen doğuma itebilir.

Ancak unutmayın gerekli görülmemesi halinde sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından normal doğum tercih etmeniz gerekmektedir !

doğum sonrası

Sezaryen uygulamasın da doğum karından gerçekleşir. Sezaryen uygulanacağını önceden bilmiyor da olabilirsiniz bu doğumda daha çok bebeğin konumu ile de ilgilidir, doğum anında aksi bir durum nedeni ile doktorlarınız sezaryen doğuma da karar verebilirler. Böyle bir durumda epidural doğum tercih edilebilir; epidural doğum da uyanık olacağınızdan bebeğinizin doğumuna şahit olabilir ilk saniyelerinde onunla olabilirsiniz. Tercihe ve duruma göre genel anestezi de uygulanabilir.

Sezaryen Doğum Da Yapılanlar?

Epidural anestezi ile uyuşturulursanız önünüze bir perde çekilecektir; genel anestezi  de ise bu perdeye gerek yoktur. Göbek altına kasık bölgenize yatay kesi yapılarak amniyos sıvısı boşaltılır ve rahme ulaşılır. Ameliyatın başlaması ile bebeğin karnınızdan çıkarılması yaklaşık 5-15 dakika arasında sürer. Kesiğin dikilmesi ise 30 -40 dakikayı bulabilir; eğer epidural anestezi uygulandı ise bu dikme zamanı boyunca bebeğinizi kucağınız da tutabilirsiniz.

Normal doğum ya da sezaryen doğum ile doğumunuz gerçekleşmiş olsa da her iki doğum sonrası yürümeniz istenecektir, sezeryan doğum da özellikle bağısaklarınızın çalışması takip edilecek ve en az 1 gün hastane de tutulacaksınız. Dikişleriniz alınmadan ki bu süre yaklaşık 2 haftadır banyo yapmanıza müsaade edilmez ancak yara yerinizi iyice kapatarak duş alabilir  ya da ıslak bir havlu ile vücudunuzu temizleyebilirsiniz.

Yaklaşık altı hafta boyunca hareketlerinizi kısıtlamanız gerekir ki aşırı hareket etmenizi dikişiniz zaten buna müsaade etmeyecektir. Hareketlerinizi kısıtlayacağınız  yaklaşık 2 ay sonunda kendinizi daha iyi hissedecek ve ağrılarınız tamamen yok olacaktır. Dikiş izleriniz ise ortalama altı ay içinde giderek azalacak ve ince bir çizgi halini alacaktır; Ancak siz bu sorunları ve ağrıları aklınıza bile getirmeyeceksiniz; çünkü siz bir annesiniz ve bebeğinizin size ihtiyacı var….

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git