1 Kutu Kola İçtiğinizde 1 Saat İçinde Vücudunuzda Bakın Neler Olur?

Şüphesiz dünya genelinde en popüler içecek olan Coca-Cola’dır, bir günde 1.9 milyar şişe Coca-Cola tüketiliyor.

Bununla birlikte, sağlığımız üzerindeki zararlı etkileri konusunda sürekli olarak uyarıldık.

Yani, bunun ilk sebebi ise en yüksek kalori kaynağının yüksek fruktoz mısır şurubu açısından son derece zengin olmasıdır.

Yine de tadına bağımlıyız. Şirket, 1985 yılında şeker kamışı şekli ile değiştirmeye çalıştı ancak müşteriler orijinal tadını geri vermeleri için yalvarıyorlardı.

Ancak içeriğindeki fruktoz beyinle etkileşime girmesi, eroin ve kokainin benzeridir. Bir çalışma, laboratuvar farelerinin sadece yüksek fraktoz mısır şurubu elde etmek için elektrikli bir plakanın üzerinde yürürken her türlü ağrıya maruz kalmaya hazır olduklarını keşfetti. Davranışçı terapistler bağımlılığımızın fareler tarafından gösterilenle benzer olduğunu iddia ediyor.

Dahası, Coca-Cola vücutta, hızlı içildiğinde tahrip oluyor. Bunlar tüketildikten sonra etkisidir:

İlk 10 Dakika

Bir Coca-Cola günlük önerilen şeker alımının % 100’ünü içerir. Bu yüksek miktardaki şekerin, özellikle suni türün tüketimi, insülin direnci, boşluklar için artan risk, obeziteye neden olan leptin direnci, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı gibi genel sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olur.

Bu nedenle, bu yüksek miktarda şekerin anlık etkisi, içenden 10 dakika sonra etkilere neden olmaya başlar.

20 Dakikadan Sonra

Karaciğere yüksek miktarda fruktoz vurur ve bunun en büyük kısmı yağ olarak depolanır. Bu, çeşitli kanser türlerinin gelişiminde önemli bir rol oynar ve obeziteye büyük oranda katkıda bulunur.

40 Dakikadan Sonra

Bu noktada, diyet kola 42mg kafein içeriyor iken vücut , aslında, 32mg kadarını emebiliyor. Bu yetişkinler için önerilen kafein alımının yaklaşık yarısı kadardır.

45 Dakikadan Sonra

Beyin içeceğe, eroine benzer bir tepki vermeye başlar ve dopamin üretimi artar ve bu da tatmin hissi verir ve sizi uyarır ve u-opioid reseptörlerini harekete geçirir.

60 dakika sonra ve daha fazlası

Coca-Cola tüketiminden bir saat sonra, vücuttaki kalsiyum seviyesini etkiler ve kemikler üzerinde zararlı etkisi olan idrar yoluyla eliminasyonuna neden olur.

Coca-Cola çinko, magnezyum, sodyum ve elektrolitler gibi diğer besin maddelerini de alır ve tüketimden 2 saat sonra atılımı arttırılır. Şeker çöktüğünde, başka bir kola isteyeceksin ve sinirli ve halsiz hissetmeye başlayacaksın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git