Ağrıyan ve Kramp Giren Ayakların Bakımı

Ağrıyan bacaklarım ve yorgun ayaklarım için ne yapabilirim?
—Olanaklıysa uzun süre ayakta kalmayın.
Ayağınıza uymayan papuçlar giymeyin
Sık sık yalın ayak dolaşın
Sık sık pabuç değiştirin.
Ortopedik sandalet giyin
Otururken ayaklarınızı tabureye dayayın
Yattığınız zaman ayağınızı vücudunuzdan daha yükseğe uzatın
—Akşam eve döndüğünüzde yere yatıp ayaklarınızı duvara, yükseğe dayayın. Böylece bacaklarınızdaki sıvıların vücuda dönüşü kolaylaşır.
—Bu hareketi bacaklarınıza soğuk, ıslak havlu sararak yaparsanız çok etkili olacaktır.
—Sıcak da rahatlatıcıdır, ama ayaklarınızı sıcak suya sokup oturmak pek yararlı değildir. Bu, bileklerin şişmesini artıracaktır. Sırtüstü yatın, ayaklarınızı havaya kaldırıp duvara dayayın. Bacaklarınıza sıcak bir battaniye sarın.
—Sık sık varis çorabı giyin.

Gece ayağımda sık sık kramplar oluyor. Bu konuda ne yapabilirim?
İşte size eski, ama etkili bir tedavi: Yatmadan hemen önce bir bardak suyla birlikte bir çay kaşığı tuz yutun. Bunu yapmanın mantığı ayak ve bacaklardaki krampların vücuttaki sodyumun azalmasına bağlı olmasına dayanmaktadır. Soğuyan kaslar da kramplara neden olabileceği için yatarken çorap giymek de etkili olabilir.

Ayak bileklerinin şişmesi tehlikeli olabilir mi?
Şişme bir günde kaybolursa, hayır. Ne var ki, gebelikte ayak bileklerinin şişmesi toksemi ve yüksek tansiyonun erken bir belirtisi olabilir. Gebeyken böyle bir durum olursa, özellikle yüzükleriniz gün geçtikçe ,parmaklarınızı daha çok sıkıyorsa, bu da sıvı toplanmasının bir belirtisi olabileceği için hemen doktorunuza görünün.

Özellikle sıcak havalarda pek çok kadın akşamları ayak bileklerinin şişmesinden yakınır. Genç ve sağlıklı kadınlarda bu durum hareketsizlikten ortaya çıkar. Hareket etmeyen bacaklardaki kaslar kalbe yeterli derecede kan pompalayamazlar, bu nedenle sıvılar bacaklarda ve ayaklarda göllenir. Şişkinlik sabaha kadar geçerse telaşlanacak bir şey yoktur. Geçmezse, kalbiniz, böbrekleriniz ya da karaciğerinizle ilgili bir sorun olabileceği için doktorunuza danışmansınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git