Antibakteriyel Sıvı Sabunlardaki Gizli Tehlike! Dünya Genelinde Yasaklanıyor

Pek çocuğumuz antibakteriyel sıvı sabunların daha hijyenik ve etkili olduğunu düşünmüşüzdür, fakat yapılan araştırmalar ne kadar yanıldığımızı ortaya koyuyor.

Araştırmacılar ise antibakteriyel sıvı sabunun ılık sudan veya kalıp (bar) sabundan daha iyi olmadığını şiddetle savunuyor. Antibakteriyel yazmak çok etkili olduğu anlamına gelmez, bu tip sabunların kalıp (bar) sabundan daha etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt olmadığının da altını çiziyorlar.

Ayrıca düşünülenin tam aksine bazı verilere göre antibakteriyel sıvı sabun kullanmak uzun vade de ciddi sağlık sorunlara yol açabilecek güçtedir. 2013 de Amerika’da yasaklanan antibakteriyel sıvı sabunların üreticilerine 3 yıllık bir süre verildi, aksini iddia etmeleri için.

Gerekli açıklamayı yada savunmayı yapamayan üretici firmalara ek olarak ürettikleri sıvı sabunların insanların hormonlarını kesintiye uğrattıkları da rapora eklenince satışı net bir biçimde yasaklandı. Esasen hastanelerde kullanılması için geliştirilen ve içeriğinde triklosan bulunan antibakteriyel sıvı sabunlar zamanlar evlere kadar yayıldı.

Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, uzun süredir triklosanın maruz kalındığı, insan sağlığı sorunlarına yol açabilecek, değişmeyen mikrobiyolojilere bağlandı. Sadece bu değil, bakterilerin öldürülmesinde etkili olabilmesine rağmen, organizmaların kimyasalları ellerinizi yıkamak için gereken süre kadar daha uzun süreyle temas halinde olmaları gerekir.

Sadece sabun ve akan su ile elleri yıkamak tüketicilerin hasta olmamasını ve başkalarına mikropların yayılmasını önlemek için atabileceği en önemli adımlardan biri olmayı sürdürüyor.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git