Aslan Pençesi Çıbanı

Aslan Pençesi Çıbanı

                Şir pençe olarak da nam salmış olan bu hastalık Osmanlı Padişahlarından Yavuz Sultan Selim’in ölümüne neden olmasıyla da bilinir. Diğer çıbanlara göre halk arasında daha çok bilgi sahibi olunan bir çıban türüdür.

Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Görülür?

                Daha çok ense, sırt ve vücutta kaba et olarak bilinen yerlerde birden çok çıbanın birleşmesi ile meydana gelen çabuk yayılan bir çıban türüdür. Mikroskop altında incelendiğinde daha çok üzüm taneleri gibi görünüp birden fazla kıl keselerinin enfeksiyon kapmasıyla oluşur.  Bu enfeksiyonlar hem başka insanlara hem de vücudun diğer bölgelerine temas yoluyla çok çabuk bir şekilde yayılırlar.

               Aslan Pençesi Çıbanı Bu durum hasta ve yaşlı kişilerde, diyabeti olan erkeklerde ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde daha çok görülür. Sağlık şartlarının kötü olması, giysi tahrişleri ya da fiziksel yıpranma da  hastalığın diğer sebepleridir.

                Başlangıçta kaşıntı ve hafif ağrı şeklinde kendini göstermekle birlikte bu ağrı ve kaşıntı iki gün kadar sonra geçer. Daha sonra tekrar çıban baş göstererek şiddetli bir şekilde büyür ve büyük bir ağrıya neden olur. Çıbanın başı sarı veya beyaz renkte olup kendi kendine paylayıp içindeki sıvıyı atar. Bu durumun yaşanmasından sonra çıban ya tamamen kaybolur ya da bir süre sonra tekrar baş gösterir.

Tedavisi

                Böyle bir durumla karşılaşıldığında hasta bir an önce hastaneye yatırılmalı ve yüksek dozda antibiyotik tedavisi ile tedavi edilmelidir.

bkz. Şir-iPençe.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git