Batmış ayak tırnakları için mucizevi doğal çözümler

Şişme, hassasiyet, tahriş ve kızarıklığın yanı sıra  enfeksiyona  da neden olur. Tırnağın etrafındaki bölge kırmızı ve  iltihaplı görünüyorsa dokunduğunuzda ağrı hissediyorsanız  tırnak batması sorunuyla yüz yüzesiniz demektir. Bazen mikrop kapıp içinden iltihap da akabilir.

Bu  oldukça yaygın karşılaşılan ve tedavisi genellikle çok zor olan bir durumdur.Hissettirdiği acının şiddeti çoğu zaman tarif edilemez boyutlara çıkar. Neyse ki bu acıyı gidermenin  etkili bir kaç doğal çözümü var Bu yazımızda size bunun nedenlerini ve belirtilerini anlatacağız. Ayrıca evde hazırlayabileceğiniz, hiç de zor olmayan birkaç tedavi yöntemini  sizinle paylaşacağız.

Ayak tırnaklarında batmanın  esas nedeni kalıtsal  da olabilir. Tırnak yapısı batmaya müsaitse bu kaçınılmazdır maalesef.

  • Aşırı veya anormal tırnak uzaması
  • Ayak parmaklarına aşırı baskı yapan ayakkabı kullanımı
  • Aşırı terleme
  • Travmalar
  • Cilt hastalıkları

Aşağıdaki  yöntemler son derece etkilidir ve  büyük ölçüde rahatlatır.

Çay Ağacı Yağı

Güçlü bir doğal dezenfektan olan bu yağdan batan tırnağınıza düzenli olarak bir kaç damla damlatın. Hem yumuşatır hem de dezenfekte eder.

Elma Sirkesiyle Yıkama

Sirke batmış ayak tırnağında etkili bir seçenektir. Sadece çeyrek fincan elma sirkesini aynı miktar ılık suyla karıştırın. Acıyı ve batma hissini  hafifletmek için ayaklarınızı  bu suyla ıslatın.Antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyonu önleyebilir.

Epsom Tuzlu (İngiliz tuzu) Sıcak Banyo

Epsom tuzu tahrişleri hafifletir, tırnakları yumuşatır ve ayağı bakterilerden dezenfekte eder. Ayağı, ılık suya 20 dakika boyunca bu tuzlu suda ıslatın.

Antibiyotik Merhem

Etkilenen bölge açıkta olduğundan ayakları temiz tutmak önemli. Ayaklar bir sürü mikrop ile temas halindedir, bu yüzden düzenli olarak antibiyotik merhem uygulamalısınız ve bölgeyi temiz tutmak için bandajla sarmalısınız..

Diş ipi veya Pamuk Topu

Tırnağı batan bölgeden ayırmak , ağrıyı azaltmak için  küçük bir pamuk parçası kullanabilirsiniz . Bunun için diş ipinden faydalanabilirsiniz. Tırnağı diş ipiyle hafifçe kaldırıp aradaki boşluğa  pamuk parçası kıstırırsanız uzayan tırnağın  parmağınızı keserek zarar vermesini engellersiniz.

Yumurta Akı

Bu tedavi çabuk cevap verir . İyileşme görünceye kadar  düzenli uygularsanız çok iyi sonuç alırsınız. Tek yapacağınız bir yumurta akını çırparak krem kıvamına getirmek.Günde birkaç sefer batık bölgeye  bunu  sürün . Yumurta akını bu şekilde  buzdolabında 3 gün saklayabilirsiniz. Hemen bozulmaz.

 

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git