Beklenen Doğum Sancıları ve Korkularınız !

Beklenen Doğum Sancıları ve Korkularınız; haftalarca süren heyecanlı ve ara ara korkulu bekleyişi ardından beklenen gün geldi. Bebeğinizi görmenize bir kaç saatin kaldığı şu anlarda oldukça heyecanlı ve stresli olduğunuz hissediliyor, doğumun nasıl gideceğini sizleri nelerin beklediğini bilmediğinizden biraz da tedirginlik hissediyorum 🙂 Doğumun her aşamasında vücudunuz da neler olup biteceğini önceden öğrenip hazırlıklı olursanız ki biz bu yazı serimizi bunun için hazırladık, kendinize güveniniz artacak ve tedirginliğiniz en aza inecektir. Şunu unutmayın anne adayları doğum sancıları yaşamınızın en önemli ve heyecanlı deneyimlerinden birisi olacaktır. Sakinliğinizi koruyup kendinize ve heyecanınıza ve tabi ki korkularınıza hakim olursanız doğumunuzdan haz bile duyabilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda size yardımcı olduğumuz gevşeme ve soluk alıp verme egzersizlerini uygulayarak sancılarınızı kolayca geçiştirebilirsiniz. Her şeye hazırlıklı olmanız ve her an bir sorun çıkabilme ihtimalini de göz önüne almanız işinizi kolaylaştıracaktır. ve olmaması ümidiyle tabi ki ancak doğumunuzun beklediğiniz gibi gelişmez ise de düş kırıklığına uğramamalısınız.

sancılar

Doğumun Başlangıç Belirtileri Nelerdir, Sizleri Ne Bekliyor?

Nişan Gelmesi: Rahim ağzını tıkayan, kanlı bir sıvının vajinadan gelmesi ki buna halk ağzında nişan gelmesi denir; doğum anınızın yaklaştığının ve başladığının ilk belirtisidir. Yapmanız gereken; nişan gelmesi doğumdan bir iki hatta üç gün önceden de olabilir; peki doğumun gelip gelmediğini nasıl anlarsınız? İlk yapmanız ya da beklemeniz gereken olay düzenli ağrıların başlaması veya suyun gelmesidir.

Su Gelmesi: Bebeğinizin çevresini saran su kesesinin bir an da yırtılması ve içeride ki suyun bir kısmının boşalmasıdır. Bebeğinizin başı doğum anı geldi ise doğum yoluna girmiştir ve bu su yol kapandığı için çok fazla gelmez. Bu durum da hemen doktorunuzu arayın, doktorunuzu ararken siz çoktan hastaneye gitmek için yola çıkmış olmalısınız. Sancılarınız olmasa bile suyunuzun gelmesi sizin hastaneye gitmeniz için çok önemli bir etkendir; suyun gelmesi ile bebeğinize hastalık etkenlerinin bulaşması olasılığı da vardır. 

Gerçek Doğum Sancıların Süresi Ve Sıklığı Nedir?

Bir saat boyunca doğum sancılarınızın ne zaman başladığını ve bittiğini eşiniz ya da siz not etmelisiniz; bu size doğumun başladığının ya da yalancı sancı mı çekiyorsunuz doğrulayacaktır. Doğum başladığın da sancılar gittikçe güçlenecektir; ve bu sancıların aralığı 40 saniyeye kadar düşecektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git