Birkaç hafta içinde harika tırnaklara kavuşmak için bunları yapmanız yeterli

Tırnaklar sadece estetik açısından değil, sağlığınız ile ilgili de ipuçları verir. Pembe bir tırnak genellikle sağlıklı bir bedene işaret eder, dibine doğru beyasımsı pembe renkte olmalıdır. Solgun tırnaklar hastalık habercisidir.  Yeşil ren bakteriyal rahatsızlık ve mavimsitırnaklar kalp sorunu belirtisidir.

Tırnak bakımı estetik açıdan en önemli görsel malzemelerden biridir.  Tırnaklarınızı doğal sağlıklı uzatabileceğiniz  birçok farklı yol var. Bir güzellik salonuna gitmeniz veya  sahte tırnaklar satın almanız gerekmez.

Sadece birkaç hafta içinde güzel tırnaklara nasıl kavuşabilirsiniz?

Tırnaklarınızı temiz tutun.

Herşeyden önce tırnak temizliği önemlidir. Heal Your Skin’in yazarı Dr. Ava Shamban, pahalı fırçalar yerine ucuz bir diş  fırçası ile de nazik şekilde  tırnak içlerinizi temizleyebilirsiniz.  Tırnaklarınızın temizliği estetik açıdan birinci dikkat çeken özelliktir. Kimyasal maddeler  veya pahalı fırçalara gerek kalmadan kirleri kaldırabilir ve ölü deriyi temizleyebilirsiniz.

Tırnaklarınız ve derisi hassasdır ve kaba fırçalama aslında sizi enfeksiyona maruz bırakabilir. Bir başka dikkat etmeniz gereken nokta; tırnak etlerinizi aldığınız metal tırnak aletlerinizin dezenfektesine dikkat etmenizdir

Tırnaklarınızı düzenli olarak kısaltın.

Saçlarınız gibi tırnaklarınızın da zaman zaman kısaltılması daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.  Her iki haftada bir tırnaklarınızı kısaltın.

Uzun tırnak sağlığı

Uzun tırnaklar sağlıklı ise mutlu eder.  Ancak çatlak yada çok çabuk kırılıyorsa uzunlu kısalı tırnaklar este

tik açıdan rahatsız eder. Dr. Shamban tırnak bakımında stil yapılabilir ancak çok uzun tırnakları sağlıklı  tutmanın zorluğundan bahsediyor.

Her zaman yanınızda törpünüz bulunsun

Çalışma veya spor rutini  olan biri iseniz Dr. Prystowsky, o noktada meydana gelen herhangi bir kırılma

da kenarı düzleştirmek için kullanışlı bir tırnak törpüsü  bulundurmanızı öneriyor. Tırnak yönünde törpüleyin.

Tırnak aletlerinizi kullanımlardan sonra dezenfekte etmek bakterilerden korunmanızı sağlar.    Tırnaklarınızı sağlıklı ve enfeksiyonsuz hale getirmek için Dr. Prystowski, metal aletlerinin sabun ve su ile yıkanmasını ve ardından alkol sürülmesiyle dezenfekte edilmesi öneriliyor. Ve zımpara gibi tek kullanımlık aletleri düzenli olarak yenilemeyi  unutmayın.

Cila yerine tırnaklarınız için besleyici yağlar kulanmanızı öneriyoruz. Yüzünüzü nemlendirmeden uyuyamazdınız, neden tırnaklarınız  farklı olsun ? Tırnak sanatçısı ve uzman Holly Falcone, tırnakları hidratlı tutmak için badem ve avokado yağlarının karışımını kullanmasının tırnaklarını besleyeceğini söylüyor. Dudak kremide kullanabilirsiniz.

Vitaminler ile tırnakları güçlendirebilirsiniz.  Keratin saçlar kadar tırnaklar içinde önemlidir.  Tırnaklarınız keratin adı verilen bir proteinden yapılır; tıpkı cildinizin berraklığı veya saçınızın parlaklığı gibi yemek diyetinizi düzenleyerek  sağıklı tırnaklara ulaşabilirsiniz.  Günlük rejimine biyotin, E vitamini ve balık yağı gibi vitamin ve takviyeleri eklemeyi önerirken Dr. Palmer fasulye, balık ve fıstık gibi protein açısından zengin gıdaları önermektedir. Her uzmanın ortak kanısı şudur;
Bakımınızı düzenli  yaptığınızda daha güçlü ve daha sağlıklı  tırnaklarla ödüllendirileceksiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git