Cilt neden kurur?

Cilt kurumalarının birçok farklı nedenleri vardır. Cilt kuruluğunun sebeplerine değinecek olursa:
• İhtiyoz diye tabir edilen genetik bir hastalık olan cilt kuruluğudur. Doğumsal nedenlerden kaynaklanan bu cilt kuruluğu tipi, genelde doğumdan bir ay sonrasında bacak bölgelerinde görülen pullanma şeklindeki cilt kurulukları ile dikkat çekerler. Aileler bebeklerinin aşırı derecede cilt kuruluğu sorunu yaşamasından şikâyet ederler. Bu durum ergenlik dönemine kadar sürebilmektedir. Çok telaş etmeye gerek olmayan bir cilt kuruluğu olan bu durum, bir dermatolog gözetiminde çocuğa uygun nemlendiriciler verilerek ilerleyen yıllar içinde geçmesi beklenir.

• Bunun yanında kişinin yaşı ilerledikçe cildin kurumalar meydana gelir. Yani vücuttaki su oranı azaldıkça cilt kurumaya başlar. Vücut sus tutma ve yağ salgılama kapasitesi düştükçe cilt kurumaya doğru yol alır. Tabi ki bunların yaşlılığın getirdiği süreçlerdir.
• Diğer bir cilt kuruma sebebi ise alerjik yapılı bünyeye sahip kişilerde ortaya çıkar. Yani egzama, saman nezlesi, astımı olan kişilerde cilt kuruluğu görülür. Çünkü bu tür hastalığı olan kişilerde vücut yağ üretimi yapamaz ve ciltleri kurur.

Cilt neden kurur • Cilt neden kuru sorusunun bir diğer cevabı ise kişinin bir takım ilaçlar kullanmasından kaynaklanabilir. Örneğin kolesterolü yüksek olan kişilerin kullandıkları kolesterol düşürücü haplar, tansiyon hastalarının kullandığı tansiyon hapları da cilt kuruluğu yapabilmektedir.

• Bunların yanında kişilerin gün içinde kullandıkları kozmetik ürünler de cildi kurutur. Kişinin gün içinde 2 defadan fazla banyo yapması, sık sık sabun kullanması, çok sert keseler kullanması, banyo çıkışından nemlendirici kremler kullanılmaması cilt kurumalarının sebepleri arasındadır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git