Bu 10 Alışkanlığın Saçlarınıza Zarar Verdiğini Biliyor Musunuz?

Saçlar kadın olsun erkek olsun insan vücudunun en gözde aksesuarıdır. Bizi tamamlayan, hoş, bakımlı ve güzel görünmemizi sağlayan saçlarımız ne kadar sağlıklı hiç düşündük mü? Ya da günlük koşturmacadan saçlarımıza yeteri kadar özen gösteriyor muyuz? Sorulara yanıtınız evet ya da hayır olabilir. Kimileri de evet yeteri özeni gösteriyorum ama saçlarım hala bakımsız görünüyor diyebilir. Eğer böyle düşünüyorsanız ve saçlarınız ciddi anlamda sağlıksız ve mat görünüyorsa gelin günlük alışkanlıklarınıza birlikte bir göz atalım.

Aslında bizler hiç fark etmeden saçlarımızın yıpranmasına elimizle sebep oluyormuşuz. Şimdi bu maddeleri okuyunca hemen hepimizn yaptığı davranışlar olduğunu göreceksiniz arkadaşalr. Buyrun birlikta bakalım bu zararlı alışkanlıklarımıza ve bugünden itibaren bu davranışları hayatımızdan çıkaralım.

1.Sağlıksız beslenme.

Ben ilk sıraya beslenmeyi koydum çünkü beslenme tüm vücut sağlığımız için çok ama çok önemli. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığınız yoksa ne yazık ki saçlarınız da bu dengesizlikten nasibini alacak ve sağlıksız görünecektir.

Peki düzenli beslenme nasıl olur? Öncelikle su içmeyi yaşam tarzınız haline getireceksiniz. Günlük içtiğiniz su miktarı sekiz bardağın altına düşmeyecek. Su hem cildiniz hem saçınız hem de vücut sağlığınız için çok önemli bir besin maddesi. Bunun dışında paket ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalı, protein, demir, çinko ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz.

2.Sık sık at kuyruğu yapmak.

Saçlarınıza şekil verirken kolay ve zaman almıyor olması bakımından sıkı bir at kuyruğu yapıyorsanız bunu da sık sık tekrarlıyorsanız artık yapmayın. Saçları çok sıkı bağlamak saç diplerinde gerilmeye, saçların kırılmasına ve hatta saçlarda azalmaya neden olur ki bu da kelliğe kadar gider. Bu nedenle çok sıkı bağlamalardan uzak durmalısınız.

3.Islak saçı taramak.

Ne yazık ki belki de çoğumuzun yaptığı en sık alışkanlıklardan biridir banyo sırasında ıslak saçlarımızı taramak. Ama saç ıslakken tarandığı zaman kırılmalar daha çok oluyor. Bu nedenle saçlarınızı banyodan sonra kuruduktan sonra taramanızda fayda var.

4.Her gün saç yıkamak.

Kimimiz çalıştığımız için kimimiz dışarıda olduğumuz için kimimiz de kendimizi iyi hissetmek için her gün saçlarımızı yıkarız. Temiz olmak açısından güzel olan bu alışkanlığımız saçlarımıza ne yazık ki zarar vermekte. Saçımızı en azından bir gün durup diğer gün yıkamak saçlarımızın yağ oranını dengeleyip çok fazla kurutmayacağı için daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

5.Isıl işlem uygulamak.

Evet biz kadınların belki de en çok kullandığı en büyük alışkanlığı saç şekillendiricilerden fazlaca yararlanmak oluyor. Saçımıza uyguladığımız fön makinesi, saç maşası ya da saç düzleştirici aletler ne yazık ki saçlarımızı fazlasıyla yıpratmakta. Elbette hiç kullanmayın demiyorum ama bu tür ısı veren aletleri saçımıza daha az uygularsak saç sağlığımız için daha iyi olacaktır.

6.Saç boyaları.

Kimimiz saç boyasını öyle çok seviyoruz ki bir yıl içinde üç kez saç boyatıyoruz. Saçımız belki çok güzel duruyor ama zamanla saçımızda yıpranmalar, mat ve sağlıksız görünümler başlıyor. Ben saç boylarına karşıyım özellikle de saçınızda beyazlanma yoksa bu uygulamaya da gerek olmadığını düşünüyorum ama illa da boyamak istiyorsanız bu sayıyı senede bire düşürün derim.

7.Kimyasal ürünler kullanmak.

Saçlarınıza şekil vermek için kullandığınız sprey, jöle gibi kimyasal ürünler de saçlarınız için bir diğer tehdit içeren maddelerdir.

8.Saçları sert taramak.

Saçlarınızı tararken çok hırpalamanızda kopmasına ve kırılmasına neden olacaktır. Saç taramaya saçınızın uç kısımlarını açarak başlayın ve sabırla nazikçe tarayın. Ayrıca kalın uçlu bir tarak kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır unutmayın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git