Bu 7 Besin Karaciğeri Tertemiz Yapıyor İşte O Besinler

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından biridir ve hasar görmesi sonucunda kansere kadar varan ciddi sağlık sorunları oluşur. Diğer organlarımızın sağlıklı bir şekilde çalışmasının yolu da yine karaciğerden geçer. Sağlıksız beslenme, içki sigara gibi zararlı alışkanlıkların olması, kötü yaşam koşulları karaciğerimizi olumsuz etkiler.

Bu derece hayati bir organım olan karaciğerimize nasıl bakıyoruz, onun sağlıklı olmasına özen gösteriyor muyuz? Bu sorunun yanıtını kendinize veremiyorsanız sizler sayacağım bu 6 gıda ile karaciğeriniz artık çok daha sağlıklı olacaktır.

1. Avokado

Avokado içerdiği güçlü kimyasallar sayesinde karaciğerde oluşan hasarları tedavi etmek için oldukça önemli bir meyvedir. Ülkemizde tüketilmeye yeni yeni başlanılan avokadonun karaciğerde ki toksinlerin atılmasına ve düzgün çalışmasına fayda sağladığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya konmuştur. Hafta da 1 ve ya 2 avokado tüketmek karaciğer sağlığınıza iyi gelecektedir.

2.Elma

Her gün bir tane tüketeceğiniz elma sayesinde karaciğeriniz çok daha sağlıklı bir şekilde çalışacaktır. Elma içerisinde bulunan pektin maddeler zararlı toksinlerin atılmasına, cildi genç tutmaya ve kanserden korunmaya karşı en etkili meyvedir. Mevsimine göre her gün mutlaka bir elma tüketmelisiniz.

3.Ceviz

Amino asit açısından oldukça zengin olan ceviz karaciğerin sağlıklı çalışması ve karaciğeri temizleme açısından tüketilmesi gereken önemli bir besindir.

4.Brokoli

Pek çoğumuzun pek de keyifle tüketmediği brokoli tam bir karaciğer dostu. Haftada bir kez bir yemek listenize ekleyeceğiniz brokoli içinde bulunan E vitamini sayesinde karaciğer temizlenmesine ve zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

5.Pancar

İçinde doğal kan temizleyicilerin yer aldığı pancar ise bir başka karaciğer dostu besindir. Suyunu ve ya tazesini tüketmeniz dahilinde karaciğerin fonksiyonlarını daha etkin yerine getirmesini sağlamış ve temizlemiş olursunuz.

6.Greyfurt

Bu meyvenin de karaciğeri onarma ve özellikle de temizleme açısından faydası kesinlikle önemlidir. Sabahları aç karnına bir bardak greyfurt suyu içerek karaciğerde oluşan ve hatta diğer organlarınızda da oluşan toksinlerden vücudunuzu arındırabilirsiniz.
7. Limon
İçerdiği yüksek miktarda ki C vitamini sayesinde karaciğerde ki enzimlerin rahat sindirilmesini sağlar. Düzenli olarak tüketeceğiniz limon suyu karaciğer için çok faydalıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git