Çerkez peyniri Tarifi

Keçi sütünden yapı­lır. Tazesi hemen yenir. Bekletilirse tuzlanır.

Çerkez peyniri Tarifi

Yurdumuzda çok sayıda peynir çeşidi bulunmaktadır. İşte bunlardan biri de pek çok kişi tarafından büyük beğeniyle tüketilen Sakarya ilimizde çokça yapılan Çerkez peyniridir. Bu peynirin mayası köylüler tarafından hazırlanmakta olup yapılışı şöyledir;

Çerkez Peynirinin Mayasının Yapımı

Öz ham maddesi olan kıtna kurutulur. Kurutulduktan sonra küçük parçalara ayrılır ve tuzlu bir suyun içine atılır. Bir hafta kadar sıcak bir yerde tutulur. Böylece Çerkez peynirinin mayası hazırlanmış olur.

Çerkez Peynirinin Yapımı

  1. cerkez_peyniriİçine hiç su katılmamış 1 litre süt ocakta hafif bir şekilde ısıtılır. Süt ılıyınca içine önceden hazırlanmış olan üç kaşık maya atılır.
  2. Sonra süt ısısını kaybetmemesi için sıkıca sarılır ve sıcak bir yerde muhafaza edilir. Bir saat kadar bekletilen süt hafiften pıhtılaşmaya başlar.
  3. Çok daha çabuk sürede pıhtılaşan sütler de olabileceği için sütü sık sık kontrol etmek gerekmektedir. Bu pıhtılaşan süt iki elle toplanır iyice sıkılır.
  4. Suyu iyice sıkılan süt geniş bir tabağa koyulur ve elle bastırılarak yayılır, daire biçimine getirilir ve tuzlamadan kaldırılır.
  5. Birkaç gün sonra kurumaya başlayan peynir ılık bir suyun içine ince ince didiklenir.
  6. Biraz suda yumuşaması beklenen peynir mıncıklanarak iyice yoğrulur ve suyu sıkılarak sudan çıkarılır.
  7. Tabağın içine konulan peynir yassı bir şekilde bastırılarak tuzlanır.
  8. Üç dört gün bekletilen peynir daha sonra güneşe alınır ve kurutulur. Böylece Çerkez peyniri elde edilmiş olur.
PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git