ÇEŞİTLİ SALATALAR

) Marul, soğan ya da sarımsak (in­ce dilimlenmiş ve tuza bastırılarak yı­kanmış), tuz, zeytinyağ, limon ya da sirke*.
2) Domates (kabukları soyulmuş, dilimlenmiş), salatalık, zeytin, yeşil sivri biber, kıyılmış narie, haşlanmış yumurta (yumurtaları haşlayın, so­yun, kalın yuvarlak dilimler şeklinde salatanın üzerine koyun), tuz ,limon, zeytinyağ, az biber.
3) Marulun göbek kısmı ya da gö­bekli yeşil salata, çok ince kesilmiş salatalık, konserve ton balığı (küçük parçalara bölünmüş), haşlanmış yu­murta, tuz, limon suyu, sirke, zeytin­yağ.
4) Patlıcan salatası: Patlıcanları ıs­latın, kabukları keskin bıçakla hafifçe boydan boya çizin, rahatlıkla sığacak­ları bir kapaklı tencere ya da tepsiye koyun, ateşe oturtun. Sık sık kontrol ederek, çevire çevire pişirin. Sonra çe­kip çıkarın tuzlu su içine koyun, ka­buklarını soyun. Patlıcanları çukur bir kabın içinde bıçakla küçük parçalara kesin, zeytinyağı dökün bir tahta ka­şıkla dövün. Yavaş yavaş yumuşama­ğa bir çeşit püre olmağa başlar. Tuz, limon suyu ekleyin.
5) Yoğurtlu patlıcan salatası: Patlı­canları, patlıcan salatasındaki gibi ha­zırlayın, çok az zeytinyağı ile döverek püre durumuna getirin, tuzlayın. Bir ya da iki diş sarmısağı ince ince kı­yın., birkaç çorba-kaşığı yoğurt ekle­yin. Bu salata derhal yenmelidir; bek­letilirse bozulur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git