Cross-Match

Çapraz Karşılaş­tırma. Cross-Match halk dilinde, kan naklinde kanların uyuşmasının test edilmesi anlamına gelir. Kanların uyuşması halinde kan nakli veya çeşitli kan ürünleri (ör. alyuvarlar) nakli yapmak mümkün olur.

Kan Nakli İçin Hangi Şartlar Sağlanmalıdır?

Kan nakli, bir sebeple meydana gelen kanamalar sonucunda bir kişinin kan eksikliği yaşaması, bir hastalık neticesinde kan takviyesine ihtiyaç duyulması veya kanın içerisindeki maddelerden birinin eksikliğinin hissedilmesi sonucundan gerçekleştirilir.

Peki, kan nakli yapmak için neler yapılmalıdır?

Öncelikle major kan grubu uyumunun gerçekleştirilmesi şarttır. Yani kan verecek kişi ile kan alacak kişinin major kan grubu (a, b, ab, 0) birbiriyle uyumlu olmalıdır. Ancak bu uyum tek başına yeterli değildir. Halk arasında birbirine uyan kanların sorun yarattığı pek bilinmez. Ancak kanlar uyumlu olduğunda dahi bazen sorunlar çıkabilmektedir. İşte sırf bunun için Cross-Match testi şarttır.

http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-image-crossmatch-image12762586Cross-Match Nasıl Yapılır?

Öncelikle alıcının ve vericinin kan grupları testi yapılır ve uyumlu kanlar arasında Cross-Match yapılır. Birbirine uymayan kanlar arasında Cross-Match yapmanın bir anlamı yoktur. Test aslında oldukça basittir. Alıcının kanından bir damla ile vericinin kanından bir damla mikroskop camı üzerine damlatılarak karıştırılır ve mikroskopla karışımın sonucu izlenir. Normal şartlarda iki uyumlu kanın birbiriyle karıştığında pıhtılaşmaması veya erime reaksiyonu göstermemesi gerekir. Ancak bazı durumlarda, subgrup uyuşmazlığı denen bir nedenle, kanlar uyumlu görünse de pıhtılaşma gerçekleşir. Bu durumda kan alışverişi imkânsızdır. Çünkü vericinin kanıyla alıcının kanı vücutta birleşince ölümcül bir sonuç ortaya çıkar. Cross-Match neticesinde kanlar uyumlu ise alışveriş yapılabilir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git