DİLLİ ŞARAPLİ BİFTEK ROSTO

Gerekli malzeme: 6 kişi için 900 gram dana bifteği, bir çorba kaşığı te-reyağ, 40 gram haşlama dil, 3 orta boy havuç, 1/2 soğan, bir küçük ke­reviz (bol yeşil yapraklı), bir.çor.ba ka­şığı un, 50 gram yağ, 2 çorba kaşığı şarap, tuz, biber.
Soğanı, kerevizi, havuçları iyice yı­kayın, ayıklayın. Soğanı ince ince kı­yın, bir küçük tabağa koyun, iki ha­vuç ile kerevizi yapraklarıyla bir ara­da ince ince kıyın, ayrı bir tabağın içi­ne koyun. Tereyağını, bir havucu ve haşlanmış dili küçük ceviz büyüklü­ğünde parçalara bölün.
Eti yıkayın ve kuru temiz bir bez­le kurulayın. Keskin uçlu bir bıçakla birbirlerinden uzak üç ayrı yerinde bi­rer derin delik açın, baş parmağınızı deliklerin içine sokarak delikleri geniş­letip derinleştirin. Yağ, havuç ve dil parçalarını önce bo| tuza sonra bol bi­bere bulayın. Sonra bu parçaları etin üç deliğinin içine doldurun. Önce yağ paçasını,, sonra havucu, son olarak da dil parçasını deliklere sokun. Kesmiş olduğunuz bütün yağ, havuç ve dil parçalarının hepsi bitene kadar aynı sırayla önceden konanların üzerine ekleyerek delikleri doldurun.
Sonra eti bir silindir yapar gibi sı­kıca kıvırın. Mutfak sicimi ile eti sı­kıca bağlayın. Sicimi enine, aralıklar­la dolayarak, her dolamada bir dü­ğüm atın. Sonunda etin boyuna da uzun bir dolama yapın ve ipi her iki uçta bulunan enine dolanmış sicimle düğümleyin.
Çukur geniş bir tencerenin içine ya­ğı, kıyılmış soğanları ve unu koyun. Düşük ateşte soğanlar hafifçe kızarıp sararmağa .başlayınca eti de tence­reye koyun ve kıyılmış havuç-kereviz karışımını ekleyin. Yağda etin her tarafını hafifçe kızartın, sonra üzerine şarabı dökün, bir iki dakika içinde- şa­rabın buharlaşarak uçmasını bekle­yin. Sonra tencerenin ağzım bir yağlı kâğıtla sıkıca sarın, kapağı da iyice kapatın ve et pişerken, yerinden oy­namaması için üzerine büyük bir a- • ğırlık koyun. Eti düşük ateşte iki buçuk saat pişirin. Ara sıra tencerenin ka­pağını açarak eti ters yüz edin. Pişme süresi dolunca tencereyi ateşten çekin, etin suyunu bir süzgeçten geçirin, ya da bir mikser ile iyice karıştırın, yeni­den tencereye dökün. Ateşi yakın ha­fif hafif kaynamaya başlayana kadar pişirmeğe devam edin. Kaynama baş­layınca, ateşi kapatın. Etin biraz so­ğumasını bekleyin, kalınKdilimlere bö­lün, ısıtılmış, bir servis tabağına dizin, üzerine de sosunu dökün.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git