Dinoseb

Dinoseb

Bir dinitrokresol sınıfı herbisiddir. Dinoseb, organik bir katı, keskin kokulu sarımsı bir kristaldir. Dinitrophenol türünden bir kimyasaldır. Yabani ot ilaçlamasında kullanılan dinoseb oldukça kuvvetli ve sağlığa zararlı bir kimyasal ilaçtır. Yabani otlar ve bitki parazitleri ile mücadelede nadiren de olsa tercih edilmektedir. Orman arazilerindeki geniş yapraklı dikenlerle mücadelede de kullanılmaktadır.

Dinoseb’in Zaraları Nelerdir?

Aşırı teneffüs edilmesi, derinin mavileşmesi, kas kasılma nöbetleri, baş, ağrısı, terleme, baş dönmesi, nefes almada zorluk, baygınlık, mide bulantısı gibi pek çok yan etkiye neden olur. Cilde temas halinde ten tarafından emilimi kolaydır. Göz de kızarıklık, bulanık görme ve geçici körlüğe neden olur. Yanlışlıkla yutulması halinde kusma, karın ağrısı, bulantı, bilinç kaybı gibi yan etkiler gösterirken kesinlikle zehirlenmeye yol açar.

Dinoseb Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

DinosebKesinlikle koruyucu eldiven takmadan çıplak elle temas edilmemelidir. Ayrıca gözlük takılmalı ve solunum koruyucu kullanılmalıdır. Dinoseb ile kapalı yerde uğraşılmışsa ortam havalandırılmalıdır ve asla o ortamda sigara içilmemelidir. Dinoseb ile atıklar asla kanalizasyona, deniz ya da derelere atılmamalıdır. Gıda ve gıda katkı maddeleri ile aynı araçta taşınmamalı, aynı ortamda depolanmamalıdır. Elbiselere dinoseb bulaşması halinde bol deterjanlı su ile yıkanmalıdır ve cilde temas etmemesine dikkat edilmelidir.
Dinoseb’e maruz kalınması halinde, ister cilde olsun, ister göze, isterse de teneffüs edilip ya da tutulması halinde her ne şekilde olursa olsun mutlaka bir hekime görünmek gerekmektedir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git