Diyetle Değil Alışkanlıklarla Zayıflayın

Pek çoğumuz fazla kilolarımızdan şikayet eder dururuz. Diyet reçeteleri, her pazartesi başlanıp salı günü son bulan rejimler derken kilo vermek bizler için karmaşık ve başlı başına bir sorun haline gelir. Benim sizlere tavsiyem ise kendinizi istediğiniz forma soktuktan sonra hayatınıza getireceğiniz bir kaç basit alışkanlıkla kilonuzu kontrolde tutmak ve her daim sağlıklı kalmanızı sağlamaktır.

Bildiğiniz gibi kilo yalnızca fiziksel açıdan değil sağlık açısından da çok riskli ve hayatımızı zora sokan bir durumdur. Burada yazanlar bir diyet programı değil zayıf olsun kilolu olsun erkek ya da bayan hiç fark etmez hepimizin yaşam standardını yükseltmek için hayatına katması gereken alışkanlıklardır. Eğer aşırı kiloluysanız zaten mutlaka bir diyetisyenden yardım almalısınız.

 *Güne zengin bir kahvaltı ile başlayın.

Kahvaltınızı erken saatlerde ve bol çeşitle yapmanız hem güne zinde ve enerjik başlamanızı sağlayacak hem de gece boyunca aç kalan midenizi uyararak metabolizmanızı harekete geçirecektir. Bu nedenle kahvaltılarınızı taze sebzelerden, yumurtadan, meyvelerden, süt ve süt ürünlerinden oluşan ufak bir ziyafete çevirebilirsiniz.

*Akşam yemeklerini az yiyin, hafif tüketin.

Sabah kahvaltısında ki ziyafetten sonra akşam yemeklerinizi olabildiğince hafif yiyeceklerden tercih edin ve elbette az yemeye özen gösterin. Ayrıca yatmadan en az 3 saat önce yeme içme işleminiz bitmiş olsun. Yani mümkün olduğunca aç yatın.

*Porsiyonlarınızı azaltın.

Beyninize oynayacağınız küçük bir oyunla ona çok yedim hissi verebilirsiniz. Bunun en kolay yolu ise tabaklarınızı küçültmektir. Küçük tabaklarda yemek gözünüze çok geldiği için beyin psikolojik olarak doyacaktır. Oysa tabaklarınız büyüdükçe yemek gözünüze daha az görünür ve beyniniz midenize “bununla doymam” sinyalleri gönderir. Bu nedenle tabakları küçültüyoruz dolayısıyla porsiyonları da küçültmüş oluyoruz.

*Gerçekten acıktınız mı?

Açlık duygusu kimi zaman mideden değil duygusal açıdan da doğar. Stres, heyecan, üzüntü gibi duygusal durumlar açlığı tetikler. Bu durum ise karnımız tokken bizi yemek yemeye sevk eder. O nedenle açlık hissettiğiniz anda ilk olarak bir bardak su için. Su midenize doygunluk hissi verecek ve sizi yemek yeme isteğinden uzaklaştıracaktır.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git