Doğum Sırasında Soluk Alıp Vermeyi Biliyor Musunuz?

Doğum Sırasında Soluk Alıp Vermeyi Biliyor Musunuz? Bu egzersizler gebelik döneminizin sonunda işinize yarayacak en iyi ve en yararlı olanlarıdır. Doğum sırasında size ve bebeğinize büyük kolaylık sağlayacaktır. Nasıl soluk alıp vereceğinizi ve kaslarınızı nasıl gevşeteceğinizi bilirseniz doğum sırasında kasılmalara uyum sağlar ve enerjinizi boşa harcamazsınız. Bunları zamanla sizin doğal tepkiniz haline dönüşene kadar sık sık ve düzenli aralıklar ile tekrarlamalısınız. Gevşeme aynı zaman da kendinizi her sinirli ve gerin hissettiğinizde de başvurabileceğiniz rahatlatıcı bir yöntemdir.

Nasıl Gevşemeli?

Başlangıçta bu egzersizi rahatsız edilmeyeceğiniz, vücut ısınıza uygun bir sıcaklıkta ki oda da uygulamalısınız. Daha sonra bu gevşemeyi her ortamda uygulayabilirsiniz.

nefes alma

Vücudu gevşetmek için; yumuşak bir zemine veya sünger serdiğiniz zemine  rahatça uzanın, sırt üstü ve yastıklar ile desteklenmiş ya da bir bacağınızı büküp bacağınızın  altına minder koyarak da yan yatabilirsiniz. Şimdi vücudunuzun her bölümündeki kasları sırayla kasıp gevşetin. Gevşeme işine ayak parmaklarınızdan başlayın ve yukarı doğru çıkın. 8-10 dakika bunu yaptıktan sonra vücudunuzu boş bir çuval gibi bırakın.

Yan yatarak; özellikle gebeliğin sonlarına doğru bir bacağınızı küçük yastıklar ile destekleyerek yatarsanız daha rahat edersiniz. Başınızın altına çok yastık koymayın aksi halde omurganıza zarar verebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gereken Dönem ve Pozisyon Hangisi?

Gebeliği son ayların da hiçbir zaman sırt üstü düz yatmayın; çünkü bu bebeğe giden kanı dolayısıyla oksijeni azaltır, fenalık geçirmenize neden olabilir.

Doğum da Soluk Alıp Verme Tekniği

Hafif Soluma; bu tür solu alıp verme yöntemi  sancınızın en yüksek seviye de zirvede olduğu an da yararlıdır. Ağzınızdan akciğerlerin üst bölümlerine doğru hafif hafif soluk alıp verin. Eşinizin de yardımı ile elini kürek kemiklerinize koyarak ciğerlerin hareket ettiklerini hissetmelidir. Hafif hafif soluk alıp vermeye çalışın, ancak gerek duyduğunuz anda derin soluklar alabilirsiniz.

Derin Soluma: burada ki soluk alıp verme ise sancınızın başladığı ve sonlandığı an sizi  rahatlatacaktır. Kendinizi rahat hissettiğiniz konumda ve şekilde oturun iyice gevşeyin, burnunuzdan akciğerlerinizin altlarına doğru derin soluk almayı deneyin, eşinizden alacağınız yardım ile elini belinizin yanına koyarak göğüs kafesinizin hareket ettiğini anlayabilir, bu doğru nefesi aldığınızı gösterecektir.. Şimdi soluğunuzu hafifçe dışarı vermeye yoğunlaşın. Ardından doğal düzende soluk alıp verin.

Sık Soluma: Doğum esnasında oluşacak ağrılar sırasında, rahim ağzının tam açılmaması nedeni ile ıkınma hissi gelebilir. Bu hissi önlemek için iki   defa üst üste kısa soluklar alıp bunu bir defada verin; hüf, hüf, püf diye tempo tutabilirsiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git