Duygusal Aldatmaya Kadınlar Daha Yatkın

Duygusal aldatma ile cinsel aldatma arasındaki fark nedir?

Psikolog Aylin Sezer:
Aldatma, bir ilişkinin beraber çizilmiş duygusal, cinsel sınırlarının ihlalidir. Bir ilişki içerisindeyken bir başka partnerle cinsel ilişkiye girmek cinsel aldatma, duygusal bir yakınlık yaşamak veya bir başkasına aşık olmak ise duygusal aldatma olarak değerlendirilir.

Cinsel aldatmanın sebepleri neler?

Psikolog Aylin Sezer: En önemlisi yasak bir şeyler yaşamanın verdiği heyecan ve zevktir. Erkekler cinsel açıdan değişik tecrübeler yaşama isteği ve cinsel dürtülerini kontrol etmekte zorlanmaları nedeniyle aldatır. Kadınlar ise mutsuzluk, ilişkiyle ilgili tatminsizlik ve hayal kırıklıkları gibi daha duygusal sebeplerle partnerlerini aldatır. Genellikle var olan ilişkiyi geliştirmeyi, paylaşmayı beceremeyen insanların eşlerini aldattıklarını görüyoruz.

Cinsel aldatma mı duygusal aldatma mı daha çok zarar veriyor?

Psikolog Aylin Sezer: Bu, İlişkiyi yaşayan çifte ve ilişkilerinin değerlerine göre değişiyor. Bazı kişiler ve çiftler için duygusal aldatma daha önemliyken, bazıları için cinsel aldatma ilişkiye daha çok zarar veriyor. Kadınlar ve erkekler sadakatsizliğe de farklı tepki gösteriyor. Yapılan araştırmalar kadınların duygusal bir aldatma karşısında daha çok etkilenirken, erkeklerin cinsel bir aldatmada daha fazla kıskançlık yaşadığını gösteriyor. Fakat genellikle duygusal aldatma cinsel aldatmaya göre daha zor bir durum. İlişkiye daha çok zarar veriyor, tamiri daha zor olabiliyor.

aldatKadınlar ve erkeklerin aldatma sırasındaki davranışları nasıl farklılıklar gösteriyor?

Psikolog Aylin Sezer: Kadınların çoğu aynı anda iki kişiye benzer duygular hissedemez. Aldattıkları zaman ya eşlerinden ayrılırlar ya da onunla cinsel ilişkiye girmemeye başlarlar. Erkekler ise, fiziksel bir ihtiyaçlarını karşıladıklarını, bir heyecan yaşadıklarını düşündükleri için, çoğu zaman aldatma var olan ilişkilerine bakış açılarını değiştirmez.

Kadın mı yoksa erkek mi cinsel aldatmaya daha yatkın?

Psikolog Aylîn Sezer: Erkekler daha çok cinsel aldatmayı tercih ederken kadınlar ise daha çok duygusal aldatmaya yatkındır. Evrim teorisine göre, cinselliğin amacı neslini devam ettirmektir. Erkeğin kendi neslinin devamını sağlaması için mümkün olduğunca fazla kadını döllemesi gerekiyor. Kadın ise neslinin devamı için doğacak çocuğunun sağlıklı bir şekilde yaşamasına, dolayısıyla ona bu korunaklı ortamı sağlayacak bir erkeğe ihtiyaç duyar.

Cinsel birliktelik sırasında çiftlerden birinin başkasını hayal etmesi cinsel aldatma olur mu?

Psikolog Aylin Sezer: Bu eşlerin kendi karar verecekleri bir değerdir. Bazı çiftler için cinsel ilişki aldatma sayılırken, bazıları için fanteziler, porno dergilere bakmak veya videoları izlemek de aldatma olarak görülebilir. Aldatma, bir ilişkinin beraber çizilmiş duygusal, cinsel sınırlarının ihlalidir. Bu sebeple, hangi davranışın aldatma olup, hangi davranışın aldatma sayılmayacağı o ilişkideki kişilere bağlıdır. Eşlerin birbirini cinsel veya duygusal anlamda aldatması çoğu ilişkiyi derinden etkiler.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git