Eşinden Ayrılmış Birine Sakın Bunları Demeyin

Evlilik, birbirini seven iki kişi için nasıl heyecan verici, unutulmaz ve harika bir durumsa boşanmada bir o kadar yıkıcı, yıpratıcı ve hüzünlüdür. Anlaşmalı olsun kavgalı olsun nasıl olursa olsun şu bir gerçektir ki boşanma hem kadını hem de erkeği az da olsa mutlaka üzer. Çünkü yaşanmışlıklar, anılar iyi kötü geçirilen zamanlar hatta belki de çocuklar vardır…

Peki çevrenizde eşinden yeni ayrılmış bir arkadaşınız var diyelim ona nasıl davranacağız? Onu teselli etmek için söylediğimiz sözler belki de onu daha çok üzecek kırılmasına yol açacaktır hiç düşündünüz mü. Halk arasında boşanan kişilere söylenen yanlışları yani doğru bilinen ama aksine hiç söylenmemesi gereken cümleleri sizler için derledim. Bunlara göz atmadan boşanan kişilerle iletişime geçmeyin derim.

9

* Ona bir şans daha vermeliydin.

İşte boşanan birinin duymaya tahammülü olmayan bir cümle. Ona şans vermediğini nereden biliyoruz ki. Bir değil belki bin şans verdi ama olmayınca olmuyor demek ki.

* Çocuklar ne olacak?

Sakın ama sakın bu soruyu sormayın. Çünkü boşanmış ailelerin içinde ki en büyük dert bu konudur ve sizde bu yaraya tuz basarsanız ani bir öfke patlaması ile karşılaşabilirsiniz. Zaten çoğu çift mutsuz da olsa çocukları için evliliklerini yürütmeyi göze alırlar oysa mutsuz evlilikler çocuklara çok daha zarar verir. Mutsuz evliliktense mutlu ayrılıklar çocuklar için çok daha iyi bir tercihtir.

* Sizi barıştırabilirim.

İşte çok gereksiz bir cümle daha. Bir ilişkiyi bitirmek kolay mı sanıyorsunuz. Eğer o ilişki boşanma ile sonlandıysa senin barıştırmanla mı düzelecek. Asla bu konuya girmeyin derim.

* Ben demiştim.

Biten bir ilişkini, giden birinin ardından ” ben demi, ben biliyorum böyle olacağını” gibi sözler söylemeniz boşanan arkadaşınıza bırakın teselliyi daha çok acı çektirmenize neden olur. Sakın bu havalara girmeyin. Yanlış bile olsa herkes hayatı yaşayarak öğrenir.

* Şimdi ne olacak?

İnanın boşanmış kişide şimdi ne olacağını bilmiyordur hatta düşünmek bile istemiyordur. Bu nedenle bu tür sorular sorup onun bu düşüncelere girmesine yol açmayın.

Boşanan bir arkadaşına destek olmak için onunla vakit geçirin, yemek yiyin, onu dinleyin. Gereksiz sorularla, boş hayıflanmalarla onun canını daha fazla sıkmayın. Yanında olun yeter…

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git